Tak wynika z najnowszego raportu NBP o sytuacji finansowej przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 250 osób. Nominalne przychody tego sektora firm były w II kw. tego roku o 4,8 proc. wyższe niż rok wcześniej. Jeszcze w I kw. dynamika wyniosła 12 proc. W II kw. zanotowano silne osłabienie dynamiki sprzedaży krajowej – do 3,6 proc. z 10,6 proc. w I kw. Realnie przychody ze sprzedaży były o 0,6 proc. niższe niż rok temu. Realna dynamika sprzedaży ogółem wyniosła 1 proc., czyli była o 3 pkt. proc. niższa niż w I kw.
Szybszy był natomiast wzrost przychodów z eksportu, wspierany przez osłabienie złotego – wyniósł 14,4 proc. wobec 9,5 proc. Jednak pomimo tego przyspieszenia, odsetek eksporterów, którzy odnotowali wzrost sprzedaży zagranicznej był niższy niż przed kwartałem. „Dane świadczą o polaryzacji sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw – spadek dynamiki sprzedaży odnotowały przede wszystkim te przedsiębiorstwa, w których i tak była ona niska, podczas gdy wzrost dynamiki sprzedaży był przede wszystkim udziałem przedsiębiorstw o relatywnie wyższej dynamice sprzedaży" – czytamy w raporcie. Jeśli chodzi o branże, dynamika przychodów słabnie zwłaszcza w przemyśle, budownictwie i handlu.
W II kw. wynik finansowy dużych firm znacząco się pogorszył. Zyski netto nominalnie były o 33,8 proc. niższe niż rok temu. To przełożyło się na niższe wskaźniki rentowności. Straty poniosło wyłącznie budownictwo, a ujemny wynik finansowy miało 9 branż.
Po czterech kwartałach dwucyfrowego wzrostu inwestycji firmy znacząco obniżyły tempo rozwoju. Realna dynamika inwestycji obniżyła się z 11,7 proc. w I kw. do 4,2 proc. w II kw. W pierwszym półroczu tego roku na zwiększenie nakładów zdecydowało się 35,4 proc. firm. To o 2,5 pkt. proc. mniej niż w ub.r.
Osobna część raportu poświęcona jest analizie wpływu Euro2012 na wyniki finansowe firm zajmujących się działalnością sportową, rozrywkową i rekreacyjną, a także związaną z zakwaterowaniem. Pierwsza branża w II kw. tego roku przeszła ze straty w zyska, a druga zanotowała dwukrotny wzrost wyniki finansowego w ujęciu rocznym.