Przychody firm były wyższe o 6,5 proc. niż przed rokiem wobec wzrostu kosztów o 7,6 proc. Wynik finansowy brutto obniżył się o 12,4 proc. Wskaźnik rentowności ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniósł 4,4 proc. wskaźnik rentowności obrotu brutto 4,6 proc., rentowności obrotu netto 3,8 proc. To mniej niż rok i kwartał temu.
Jeśli spojrzeć na sam trzeci kwartał widać, że dynamika przychodów obniżyła się znacząco. – Z dwucyfrowych poziomów jeszcze w I kwartale do 3,4 proc. w III kwartale. Firmy analogicznie obniżyły też koszty, które rosły o 3,6 proc. – mówi Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK. Za to zyski firm w III kw. nie były wyraźnie gorsze niż przed rokiem.
Ekonomiści wyjaśniają, że to efekt poczynionych przez przedsiębiorstwa dostosowań do niekorzystnej sytuacji gospodarczej. – Najsilniej firmy?oszczędzały na wynagrodzeniach. Ich udział w kosztach spadł najmocniej – o 0,3 pkt proc. Część firm zwalnia pracowników – zauważa Adam Czerniak z Kredyt Banku. Wzrósł natomiast udział kosztów firm wynikających z użycia materiałów, a także ubezpieczeń?społecznych. To ostatnie to wynik podwyżki składki rentowej.
Dalszemu pogorszeniu uległ wskaźnik rentowności ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów. Wyniósł 4,4 proc. Wskaźnik rentowności obrotu brutto to 4,6 proc., a rentowności obrotu netto 3,8 proc. To mniej niż rok i kwartał temu.?Pogorszyła się też sytuacja?płynnościowa przedsiębiorstw. – To oznacza, że zatory płatnicze będą nadal narastać i nie zatrzyma się wzrostowa tendencja bankructw – mówi Czerniak.
Niepokoi przede wszystkim coraz mniejsza skłonność firm do inwestowania. Z danych GUS wynika, że łączna wartość kosztorysowa inwestycji rozpoczętych w tym roku wyniosła 31,0 mld zł i była o 18,9 proc. niższa niż przed rokiem.?Jak wylicza Czerniak, w samym III kw. wyniosła nominalnie -32,4 proc. r./r. wobec -10,6 proc. w I półroczu. – To zwiększa prawdopodobieństwo?pogłębienia spadku nakładów inwestycji przedsiębiorstw 50+ w kolejnych kwartałach – mówi ekonomista. Tomasz Kaczor obniżył swoją prognozę wzrostu gospodarczego w III kw. do 1,6 proc. z 1,8 proc. Prognoza Kredyt Banku to 1,4?proc.