Resort finansów urealnia prognozy

Ministerstwo Finansów obniżyło wczoraj swoje prognozy najistotniejszych wskaźników gospodarczych.

Aktualizacja: 15.02.2017 00:39 Publikacja: 23.04.2013 06:00

Wzrost PKB w 2013 r. ma wynieść 1,5 proc., a nie 2,2 proc., jak zapisano w ustawie budżetowej, a deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 3,5 proc. (a nie  3,3 proc. prognozowane przez Komisję Europejską w lutym).

Główny ekonomista resortu Ludwik Kotecki wyjaśniał, że nowe prognozy mają odzwierciedlać opóźniające się nadejście odbicia w Unii Europejskiej, przez co niższa będzie dynamika eksportu. Trudno też się spodziewać – uważa Kotecki – gwałtownej poprawy w popycie wewnętrznym.

– Weryfikacja prognozy PKB nie oznacza natomiast automatycznej weryfikacji budżetu i zwiększenia deficytu – podkreślał wczoraj wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski. Zapowiedział, że deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 3,5 proc. PKB wobec 3,9 proc. PKB w 2012 r.

O wyniku za 2012 r. poinformował wczoraj GUS. Okazał się on wyższy niż szacowane przez rząd jeszcze kilka tygodni temu 3,5 proc. PKB. Rostowski tłumaczył to skutkiem spowolnienia w Europie i w Polsce oraz opóźnioną reakcją w polskiej polityce monetarnej (to znaczy, zbyt późną obniżką stóp procentowych przez RPP).

Co do działań rządu Rostowski nie ma sobie nic do zarzucenia. – Jesteśmy zadowoleni z tego wyniku. Deficyt strukturalny, który wynikał z działań rządu przy konsolidacji finansów publicznych, był przez Komisję Europejską oszacowany w lutym tego roku na poziomie 2,9 proc. PKB wobec 5,1 proc. w 2011 r. – chwalił Rostowski.

Deficyt na poziomie 3,9 proc. oznacza, że – jak przyznał  wicepremier – w tym roku nie ma co spodziewać się zdjęcia z Polski procedury nadmiernego deficytu. – Niemniej jednak będziemy podejmowali działania, które zapewnią, że w tym roku deficyt sektora powinien osiągnąć poziom 3,5 proc. PKB, co pozwoli na zdjęcie procedury w przyszłym roku – powiedział Rostowski.

Ministerstwo Finansów  nie ujawnia, jakie dodatkowe działania zamierza podjąć, by utrzymać deficyt w ryzach. Tymczasem budżet państwa jest w tarapatach i zdaniem analityków jego deficyt będzie o ok. 10 mld zł wyższy od planowanego (35,6 mld zł). – Szacujemy, że deficyt całego sektora sięgnie w tym roku ok. 4 proc. – komentuje Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole.

GUS zrewidował też dane o wzroście PKB. W IV kw. 2012 r. PKB wzrosło tylko o 0,7 proc. wobec 1,1 proc. podanych wcześniej, w całym 2012 – o 1,9 proc. wobec 2 proc.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe