W MSP już jakiś czas temu stworzono Program Profesjonalizacji Nadzoru, który określa oczekiwania Ministra Skarbu Państwa oraz standardy, jakimi powinni kierować się członkowie rad nadzorczych reprezentujący Skarb Państwa. - Tworzy on również system wsparcia, m.in. poprzez wskazywanie kierunkowych rozwiązań oraz dobrych praktyk postępowania w wielu obszarach. W rezultacie ma zapewnić najwyższe standardy nadzoru nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa – mówi Magdalena Kobos, dyrektor  Biura Komunikacji Społecznej MSP.

Wskazuje, że w ramach programu wprowadzono dotychczas m.in. następujące inicjatywy: „dobre praktyki w zakresie kształtowania wysokości i składników wynagrodzeń, w przypadku zawierania kontraktów menedżerskich z członkami zarządów wybranych spółek z udziałem Skarbu Państwa" oraz „dobre praktyki w zakresie zapewnienia zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w organach spółek z udziałem Skarbu Państwa".

- W trakcie przygotowania są również następne inicjatywy w ramach Programu Profesjonalizacji Nadzoru, mające na celu doskonalenie kolejnych obszarów pracy członków rad nadzorczych. Co ważne, MSP od wielu lat stawia wysokie wymagania kandydatom, którzy są przedstawicielami Ministerstwa w radach nadzorczych, są to m.in. konieczność zdania państwowego egzaminu z zakresu prawa handlowego, pracy, zarządzania, rachunkowości etc. Zatem do organów nadzoru już trafiają  wysokiej klasy specjaliści – twierdzi Kobos.

Potwierdza, że w planach jest powołanie zespołu eksperckiego, który miałby ich wesprzeć radą w sytuacjach związanych z problematycznymi wyzwaniami danej branży, jakie mogą pojawić się incydentalnie, ale wymagają wsparcia specjalisty w tej konkretnej dziedzinie. - Obecnie trwają prace nad kształtem takiego ciała eksperckiego w ramach funkcjonowania MSP – informuje Kobos.