To 28. biuro agencji na świecie. Kieruje nim Anna Jełowicka związana z agencją od 2007 roku. Z  Warszawy będzie zajmowała się rozwojem biznesu Moody's i kontaktami z firmami emitującymi papiery dłużne. – Chętnie zajmiemy się ich oceną – mówi Jełowicka.

Jak podkreślił Olivier Beroud, szef Moody's Investors na Europę, Bliski Wschód oraz Afrykę (EMEA), były trzy powody otwarcia biura w Warszawie. – Po pierwsze polska gospodarka jest największą w regionie, przy tym jedną z niewielu rosnących w Unii Europejskiej, w związku z tym coraz częściej szuka finansowania na rynkach międzynarodowych. Stale także rośnie polski rynek długu korporacyjnego. Ten wzrost obserwujemy od roku 2008. Tylko w roku 2012 zwiększył się on o 30 procent – mówił.

W ocenie Moody's polskie firmy coraz chętniej wychodzą na rynki globalne, zwłaszcza wówczas, gdy chcą zapożyczyć się na 10–15 lat. – Chcemy być tak blisko polskiego rynku, jak to tylko jest możliwe, a nasza obecność będzie zaznaczona rosnącą ilością ratingów przyznawanych obligacjom. Ale dla Moody's jest to ważne również z tego powodu, że  oceniamy polskie papiery już od ponad 20 lat. Teraz widać duże zainte­resowanie  takim finansowaniem ze strony firm zajmujących się wytwarzaniem?energii, wydobyciem ropy i gazu. Nie ukrywam, że chcemy być częścią tego rosnącego znaczenia Polski – mówił Beroud.

-d.w.-