Przeciętny wynik wypracowany w lipcu przez zarządzających funduszami emerytalnymi wyniósł 2,8 proc. Dla porównania w czerwcu wartość jednostek rozrachunkowych obniżyła się o 3,3 proc. Stopa zwrotu najlepszych OFE w poprzednim miesiącu: ING i PKO BP Bankowy przekroczyła 3 proc.
Zaskakujące wyniki sondażu Lewiatana: 57 proc. Polaków chce należeć do funduszy, a nie do ZUS.
– Ryzyko związane ze zmianami w OFE ciągle istnieje, ale chwilowo ma mniejszą wagę niż sygnały napływające z gospodarki i ze spółek – mówi Ewa Radkowska-Świętoń, wiceprezes i szef inwestycji ING PTE.
Jak wskazuje, coraz więcej napływających informacji wskazuje, że gospodarka weszła w stan ożywienia, dobre są także wyniki spółek.
– Widać to zwłaszcza po bankach, które już opublikowały wyniki i zaskakują one pozytywnie. Poza tym niskie stopy procentowe sprawiają, że ludzie poszukują innych sposobów inwestowania niż depozyty bankowe. Polski rynek był także słabszy od innych rynków rozwijających się od początku roku. Turcja, która była w innej sytuacji, w ostatnim miesiącu zaczęła spadać i stąd też następuje przepływ kapitału do Polski – tłumaczy Radkowska-Świętoń.