Fitch przyznaje, że spowodowany przeniesieniem połowy aktywów OFE do ZUS spadek długu publicznego i deficytu zmniejszy dystans Polski do grupy krajów posiadających rating „A" (Polska ma od Fitch ocenę A minus). Agencja podkreśla jednak, że kluczowe będą działania rządu, mające doprowadzić do odpowiedniego obniżenia tzw. progów ostrożnościowych dla długu, o tyle, o ile zmniejszony zostanie dług w wyniku przejęcia środków z OFE. Fitch podkreśla, że wprowadzenie odpowiednich zmian ustawowych będzie miało znaczenie przy ocenie naszego ratingu.

W ocenie agencji "apetyt polityków na silniejszą redukcję deficytu zostanie przetestowany przed wyborami w 2014 i 2015".

W sierpniu Fitch obniżył perspektywę ratingu Polski z pozytywnej do stabilnej, tłumacząc to poślizgiem w konsolidacji fiskalnej i szkodom, jakie zawieszenie pierwszego progu ostrożnościowego dla długu w relacji do PKB wyrządziło wiarygodności fiskalnej Polski.

Premier Donald Tusk poinformował w ubiegłym tygodniu, że rząd proponuje przeniesienie części obligacyjnej OFE do ZUS oraz dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS. OFE mają mieć zakaz inwestowania w SPW.

Wcześniej również agencje Moody's i S&P orzekły, że zmiany w OFE choć nie powinny mieć wpływu na wiarygodność kredytową Polski, to nie poprawią kondycji finansów publicznych na trwałe.