Prognozy: We wrześniu mocny wzrost produkcji

Jak wynika z ankiety „Parkietu" przeprowadzonej wśród 24 rynkowych analityków, najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne we wrześniu nie powinny znacząco się zmienić w stosunku do sierpnia.

Aktualizacja: 11.02.2017 11:52 Publikacja: 01.10.2013 06:00

Prognozy wskaźników makroekonomicznych publikowanych w październiku

Prognozy wskaźników makroekonomicznych publikowanych w październiku

Foto: GG Parkiet

Według konsensusu czeka nas minimalnie gorszy odczyt indeksu PMI dla przemysłu, który powinien wynieść 52,2 pkt.

W sierpniu indeks PMI dla polskiego przemysłu wzrósł do 52,6 pkt i znalazł się na najwyższym poziomie od dwóch lat. Sierpień był drugim kolejnym miesiącem, gdy indeks informował o rozwoju sektora przemysłowego w Polsce (odczyt powyżej 50 pkt), po tym jak wcześniej przez kolejne 15 miesięcy się kurczył.

We wrześniu czeka nas stabilizacja wzrostu cen. Wskaźnik inflacji zdaniem analityków pozostanie na tym samym poziomie co w sierpniu, czyli 1,1 proc. rok do roku. We wrześniu ceny produkcji spadły o 1,5 proc. Inflacja po wyeliminowaniu żywności i paliw wzrosła o 1,5 proc.

Według analityków we wrześniu mocno wzrosła produkcja przemysłowa – z 2,2 proc. w sierpniu do 7,1 proc. w zakończonym właśnie miesiącu. Spadnie natomiast produkcja budowlana o 5,9 proc.

Dobre prognozy mamy dla sprzedaży detalicznej, która po sierpniowym wzroście o 3,4 proc. powinna się zwiększyć we wrześniu o 4,6 proc.

Podaż pieniądza we wrześniu powinna, zdaniem ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów, wzrosnąć o 6,7 proc., a więc nieco bardziej niż w sierpniu. W poprzednim miesiącu odnotowano umiarkowany  przyrost depozytów i kredytów. Podaż pieniądza wyniosła na koniec sierpnia 951,4 mld złotych, a tempo wzrostu wyniosło 6,2 proc. rok do roku.

Jak wynika z naszej ankiety, saldo rachunku obrotów bieżących we wrześniu powinno ponownie być ujemne i wynieść -257 mln euro. Byłaby to kontynuacja trendu, który zmienił się w sierpniu. Wówczas, po trzech miesiącach nadwyżki, saldo wyniosło -178 mln euro.

Polska w sierpniu odnotowała jednak czwarty miesiąc z rzędu nadwyżkę w obrotach towarowych za granicą. Eksport wyniósł niemal 13 mld euro i był o 6,0 proc. wyższy niż w lipcu 2012 r. Import zaś wzrósł o 0,4 proc. do poziomu 12,6 mld euro. Według pytanych przez nas analityków, we wrześniu wartość eksportu powinna spaść do poziomu 12,4 mld euro, natomiast import odnotuje również spadek do 12,1 mld euro.

Wrześniowe dane z rynku pracy znów nie będą najlepsze. Zdaniem ekonomistów zatrudnienie rok do roku spadło o 0,3 proc., a stopa bezrobocia wyniosła 13 proc.

Średnie wynagrodzenie wzrosło we wrześniu, zdaniem ekonomistów, o 3 proc.

Gospodarka krajowa
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka krajowa
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Gospodarka krajowa
Rośnie kapitalizacja spółek Skarbu Państwa
Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat