NATO filarem bezpieczeństwa Europy

Gwarantem bezpieczeństwa Europy w sensie militarnym jest sojusz północnoatlantycki – mówił w Krynicy prezydent Andrzej Duda.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:31 Publikacja: 09.09.2015 06:14

Sesja otwierająca XXV Forum Ekonomiczne: Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości.

Sesja otwierająca XXV Forum Ekonomiczne: Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości.

Foto: Archiwum

– Jeśli mówimy o bezpieczeństwie Europy w sensie militarnym, to jego filarem jest i powinno pozostać NATO – przekonywał prezydent podczas debaty otwierającej Forum Ekonomiczne w Krynicy. Zdaniem Andrzeja Dudy Unia Europejska może równolegle budować własną wspólną armię, ale wyłącznie w ramach sojuszu północnoatlantyckiego.

Ożywić sojusz

– NATO sprawdziło się jako ogólnoświatowy alians państw, który pomógł zachować globalny pokój przed długi czas, nawet w chwilach największej próby – podkreślał prezydent. Dlatego wraz z rozwojem struktury sojuszu i dołączaniem do niego nowych państw jego twarda infrastruktura powinna być przesuwana na nowe terytoria – mówił.

www.forum-ekonomiczne.pl

 

Polski prezydent rozmawiając z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović i prezydentem Macedonii Gjorge Iwanowem o wyzwaniach, które stoją przed Europą, zaznaczył, że Polska otrzymuje fundusze spajające krajową infrastrukturę z europejską i jego zdaniem na takiej samej zasadzie powinno działać NATO.

– NATO, jeśli rozszerzyło się o nowe państwa, to na ich terenie powinna być rozwijana nowa infrastruktura. Sojusz nie może sobie pozwolić na luki w systemie bezpieczeństwa, natychmiast bowiem pojawi się pokusa testowania takiej luki. Przesuwanie infrastruktury NATO na wschodnią flankę sojuszu będzie sygnałem, że NATO nie jest skostniałą strukturą, ale żywą organizacją, która reaguje na bieżące wydarzenia – mówił Duda.

Konieczna szybsza reakcja

Zdaniem chorwackiej prezydent Europa przechodzi obecnie kryzys wizji, kryzys tożsamości, strategii i przywództwa.

– To podkopuje filary, o których mówił prezydent Andrzej Duda. Jednak wierzę, że ten kryzys możemy, a nawet musimy przezwyciężyć – zaznaczyła.

– Obecnie mamy do czynienia z kolejną sytuacją krytyczną. Zalewające Europę rzesze imigrantów są dla Wspólnoty ogromnym wyzwaniem. Jednak powinniśmy się skupić na eliminacji pierwotnych przyczyn tej sytuacji: wojny, biedy i destabilizacji na Bliskim Wschodzie – mówiła Grabar-Kitarović. – W innym wypadku fundamenty Europy, takie jak zniesienie granic, będą podkopywane – przekonywała.

Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow wskazywał, że Macedonia została pozostawiona z problemem fali imigrantów sama sobie.

– Instytucje Unii Europejskiej działają świetnie, gdy żyjemy w pokoju. W sytuacjach krytycznych nie udaje się im jednak podejmować szybkich decyzji i wówczas kryzys się pogłębia, powodując jeszcze większe konsekwencje – mówił Iwanow.

– Bliski Wschód, skąd w głównej mierze płyną do Europy uchodźcy, jest powiązany silnie z Kaukazem i z państwami bałkańskimi. Wydaje się, że politycy nie są w stanie obecnie rozwiązać problemów tego trójkąta bermudzkiego – dodał prezydent Macedonii.

Referendum w sprawie euro

Andrzej Duda mówił, że dalsza integracja Europy musi odbywać się z poszanowaniem suwerenności poszczególnych krajów. Jak zaznaczył, jeżeli Polska będzie podejmować decyzję o przyjęciu euro, to powinno ją poprzedzać referendum w tej sprawie. – Niech to będzie decyzja podjęta świadomie, przy pełnej informacji dla polskiego społeczeństwa – o skutkach, przy pełnej informacji również o tym, że instytucją sterującą będzie EBC, a nie NBP, że stracimy naszą walutę i jakie będą tego skutki – mówił.

[email protected]

www.forum-ekonomiczne.pl

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe