Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 16:19 Publikacja: 01.10.2016 09:25
Potrzeba elastyczności i bezpieczeństwa zatrudnienia to jedno z wyzwań rynku pracy.
Foto: Archiwum
Z kolei pracownicy, nawet jeśli sami wybierają elastyczne zatrudnienie (woląc np. wyższe zarobki na kontrakcie niż niższe na etacie), to potrzebują poczucia bezpieczeństwa i stabilności w pracy. Czy i w jaki sposób można pogodzić te dwie potrzeby – zastanawiali się podczas Europejskiego Forum Nowych Idei uczestnicy debaty dwustronnej, którzy mieli odpowiedzieć na pytanie „Czy elastyczny i bezpieczny rynek pracy to utopia?".
Odpowiedź przyszła szybko – praktycznie każdy z panelistów zgodził się, że potrzebne jest jedno i drugie. Kluczową kwestią okazało się pytanie: co trzeba zapewnić najpierw – bezpieczeństwo czy elastyczność pracy? – To podobny problem do dylematu, co było pierwsze jajko czy kura – zwracała uwagę Annemarie Muntz, prezydent World Employment Confederation (dawniej Ciett), organizacji reprezentującej rynek agencji zatrudnienia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Agencja ratingowa S&P poinformowała o dokonaniu półrocznego przeglądu ratingu Polski, bez publikacji aktualizacji analiz. Długoterminowy rating kraju w walucie obcej to wciąż A- z perspektywą stabilną.
Narodowy Bank Polski poinformował, że rezerwy polskiego złota osiągnęły poziom 509,3 tony, co plasuje Polskę w czołówce światowych posiadaczy tego kruszcu. Tym samym NBP wyprzedził Europejski Bank Centralny, który ma 506,5 ton złota.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie nominalne brutto w gospodarce narodowej wyniosło w pierwszym kwartale tego roku 8962,28 zł – podał w piątek GUS. To oznacza wzrost o 10 proc. rok do roku, najniższy od trzech lat.
– Dostosowanie stóp procentowych nie oznacza początku cyklu obniżek – powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji. Dodawał, że według niego tylko „radykalny” czynnik antyinflacyjny zmotywowałby Radę do kolejnej obniżki w czerwcu.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
– Dostosowanie stóp procentowych nie oznacza początku cyklu obniżek - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji. Dodawał, że według niego tylko „radykalny” czynnik zmotywowałby Radę do kolejnej obniżki w czerwcu.
Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów i rynku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopy po raz pierwszy od półtora roku. Smaczkiem jest fakt, że znów obniżka stóp procentowych przez RPP zbiega się w czasie z wyborami w Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas