Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 31.01.2018 04:01 Publikacja: 31.01.2018 04:01
Jeszcze w poniedziałek ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie zakładali, że polska gospodarka rozwijała się w IV kwartale ub.r. w tempie 4,9 proc. rok do roku, tak jak w poprzednim kwartale. Po tym, jak we wtorek GUS opublikował wstępny szacunek wzrostu PKB w całym 2017 r., taki obraz ostatnich miesięcy stracił jednak wiarygodność. Na podstawie tych danych ekonomiści przeciętnie oceniają, że wzrost PKB doszedł w IV kwartale do 5,2 proc. rok do roku, co byłoby najlepszym wynikiem od IV kwartału 2011 r. Niektórzy uważają jednak, że dynamika PKB doszła aż do 5,5 proc., co stanowiłoby już wynik najlepszy od blisko dekady. Tak czy inaczej, w 2018 r. gospodarka weszła z większym impetem, niż się dotąd wydawało. A to sugeruje, że będzie on bardziej udany, niż można było zakładać.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas