PKB Polski w II kwartale. Gospodarka wciąż na piątym biegu

Produkt krajowy brutto Polski powiększył się w II kwartale o 5,1 proc. rok do roku, po 5,2 proc. w poprzednim kwartale. W 5-proc. tempie polska gospodarka rozwija się już od roku.

Publikacja: 14.08.2018 10:17

PKB Polski w II kwartale. Gospodarka wciąż na piątym biegu

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści przeciętnie szacowali, że wzrost PKB w II kwartale nieznacznie zwolnił, do 5 proc. rok do roku. Nie brakowało też jednak ocen, że wzrost przyspieszył nawet do 5,4 proc.

To jednak dopiero wstępny szacunek PKB w minionym kwartale, może więc zostać zrewidowany, gdy pod koniec sierpnia GUS opublikuje bardziej szczegółowe dane.

W porównaniu do I kwartału PKB skorygowany o wpływ czynników sezonowych powiększył się o 0,9 proc. To najsłabszy wynik od roku, co może sugerować, że gospodarka traci impet. W I kwartale tak liczony wzrost PKB sięgnął 1,6 proc. Spowolnienie wzrostu nie byłoby jednak zaskoczeniem. Większość ekonomistów od dawna powtarza, że w II półroczu nie ma już szans na ponad 5-proc. tempo rozwoju gospodarki.

Na tle innych gospodarek regionu, Polska wciąż jednak rozwija się w przyzwoitym tempie. PKB Węgier (skorygowany o wpływ czynników sezonowych) zwiększył się w II kwartale o 0,9 proc., po 1,2 proc. w I kwartale br. Tak samo licząc, PKB Czech urósł o 0,5 proc., tak samo jak w pierwszych miesiącach roku.

Bardzo optymistyczne dane napłynęły z kolei we wtorek z Niemiec. Tamtejsza gospodarka powiększyła się w minionym kwartale o 0,5 proc., zamiast o zaledwie 0,3 proc., jak przeciętnie oczekiwali ekonomiści. Jednocześnie wynik z I kwartału został zrewidowany do 0,4 proc.

- Struktura wzrostu PKB Polski zostanie opublikowana w końcu sierpnia, niemniej jednak na bazie publikowanych przez GUS danych miesięcznych można wnioskować, że głównym silnikiem polskiej gospodarki w drugim kwartale br. pozostała konsumpcja gospodarstw domowych – oceniła Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. - Wzrost konsumpcji mógł nieznacznie wyhamować w stosunku do pierwszych trzech miesięcy roku, ale na pewno utrzymał się solidnie powyżej 4.5 proc. rok do roku. Jej siłą napędową pozostają rosnące wynagrodzenia, również w ujęciu realnym, spadające bezrobocie oraz transfery socjalne – dodała.

W I kwartale wydatki gospodarstw domowych zwiększyły się o 4,8 proc., a ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści szacują przeciętnie, że w II kwartale urosły o 4,6 proc.

- Drugim silnikiem polskiej gospodarki były inwestycje. Tempo ich wzrostu pozostało raczej jednocyfrowe, ale prawdopodobnie było wyższe niż w pierwszym kwartale – napisała w komentarzu Monika Kurtek. W I kwartale inwestycje zwiększyły się o 8,1 proc., a w II kwartale – jeśli wierzyć przeciętnym szacunkom ekonomistów – o 9 proc. rok do roku.

Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 45,9 pkt w kwietniu
Gospodarka krajowa
MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 2,4% r/r w kwietniu wg wstępnych danych; konsensus: 2,4% r/r
Gospodarka krajowa
Groźne prognozy Ministerstwa Finansów dla długu
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka krajowa
Naprawa polskich finansów zajmie kilka lat. MF przedstawia tzw. białą księgę
Gospodarka krajowa
Jaki stan kasy państwa według nowego rządu