Rozpędzony WIG dotarł już do 98 tys. pkt

Popyt na warszawskiej giełdzie nie odpuszcza. Poniedziałkowa sesja przyniosła nowe rekordy indeksów.

Publikacja: 17.03.2025 17:20

Rozpędzony WIG dotarł już do 98 tys. pkt

Foto: Grzegorz Psujek

Na fali niesłabnącego optymizmu inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie indeks największych firm WIG20 wspiął się na nowy kilkunastoletni szczyt i jest już bardzo blisko 2800 pkt. Z kolei wskaźnik szerokiego rynku WIG, poprawiając piątkowy rekord wszech czasów, jest na dobrej drodze do przebicia 100 tys. pkt. Po pokonaniu w poniedziałek 98 tys. pkt do osiągnięcia tego celu zostały mu już raptem niecałe 2 proc. Pozytywne zachowanie krajowych indeksów wpisuje się w dobre nastroje na pozostałych europejskich rynkach akcji. – Europejskie parkiety akcji mają wyjątkowo mocny początek roku. Zwracają uwagę w szczególności stopy zwrotu na tle amerykańskich indeksów. Nasz parkiet jest jednym z najmocniejszych rynków akcji w UE, licząc stopy zwrotu od początku 2025 r. Tym samym indeks WIG nadgonił słabszy okres z minionego 2024 r. – zauważa Maciej Bobrowski, szef analityków DM BDM. Dodaje, że w 2025 r. zdecydowanie najlepiej sobie radzą największe i najpłynniejsze spółki, z bankami na czele, co potwierdza tezę, że za tegorocznymi wzrostami indeksów w Warszawie stoją inwestorzy zagraniczni.

Foto: Parkiet

Na tle zachodniej Europy szczególnie dobrze wypadają rynki z naszego regionu, które jeszcze do niedawna były omijane przez inwestorów zagranicznych. Wraz z dojściem do władzy Donalda Trumpa sytuacja zmieniła się jednak na ich korzyść. Inwestorzy duże nadzieje pokładają w negocjacjach pokojowych zmierzających do zakończenia wojny w Ukrainie.

Czytaj więcej

Na warszawskiej giełdzie mamy rekord za rekordem

– Głównym impulsem dla poprawy sentymentu inwestycyjnego na WIG jest potencjalne zmniejszenie ryzyka geopolitycznego. W szczególności jakościową zmianą dla oceny perspektyw WIG mogą być informacje o zawarciu porozumienia pomiędzy USA i Rosją. Przy założeniu, że warunki zakończenia konfliktu zbrojnego w Ukrainie nie będą, z punktu widzenia przyszłego bezpieczeństwa Polski, fatalną wiadomością, spodziewamy się utrwalenia poprawy sentymentu inwestycyjnego do regionu CEE. Wtedy jednym z największych beneficjentów rewizji nastawienia inwestorów zagranicznych może być właśnie GPW – uważa Bobrowski.

Czytaj więcej

Popyt w Warszawie nie odpuszcza
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC