Reklama

TMS Brokers: Słaby początek notowań na giełdzie w Warszawie

Inwestorzy w Europie nie podzielają optymizmu panującego w USA i rozpoczęli dzień od realizacji zysków. W piątek indeksy w Stanach Zjednoczonych zyskiwały na fali publikacji wyników stres-testów oraz lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych. Rynek z ulgą odebrał zapowiedzi prezesów największych banków, którzy twierdzą, że potrzebne na dokapitalizowania środki uzyskają bez potrzeby zwracania się o pomoc do Rezerwy Federalnej.

Publikacja: 11.05.2009 11:50

TMS Brokers: Słaby początek notowań na giełdzie w Warszawie

Foto: TMS Brokers

Dodatkowo wzrosty wspierane były lepszymi od oczekiwań publikacjami z amerykańskiego rynku pracy.

Indeks szerokiego rynku S&P zyskał 2,4%, natomiast Dow Jones zwyżkował o blisko 2%, głównie za sprawą spółek z sektora finansowego. Ceny akcji American Express wzrosły o blisko 10%, Citigroup 5,5%, natomiast Bank of America o niecałe 5%. Nieco gorzej spisywały się spółki z sektora technologicznego, Nasdaq zakończył sesję zaledwie 0,3% powyżej czwartkowego zamknięcia. Dzisiaj w obliczu braku istotnych danych makroekonomicznych oraz publikacji wyników dużych spółek możemy być świadkami stosunkowo spokojnej sesji na Wall Street.Gorsze nastroje panowały na azjatyckich parkietach. Główny indeks tokijskiej giełdy Nikkei225 zyskał zaledwie 0,2% po tym jak Toyota, największy na świecie producent samochodów, ogłosił prognozę straty w 2009 roku na poziomie 8,6 miliarda dolarów i spadek sprzedaży samochodów o około milion sztuk. Ceny akcji tego motoryzacyjnego giganta zniżkowały o ponad 5%.

Dzisiejsza sesja europejska rozpoczęła się od umiarkowanych spadków. O godzinie 10:00 niemiecki DAX oraz francuski CAC40 traciły ponad 1%. Słabe prognozy wyników Toyoty oraz stosunkowa wysoka wycena akcji zniechęcają inwestorów do dalszych zakupów, stąd pierwsza godzina handlu upłynęła pod znakiem realizacji zysków. O godzinie 10:00 Warszawski Indeks Giełdowy tracił ponad 1% w stosunku do piątkowego zamknięcia, natomiast indeks reprezentujący największe spółki WIG20 zniżkował o 1,7%. Dzisiaj Fortis Bank Polska opublikuje skonsolidowany raport kwartalny, natomiast jutro swoje wyniki zaprezentują między innymi: Pekao S.A., PGNiG, Polimex-Mostostal oraz Cyfrowy Polsat.

Sporządzili:

Piotr Sałata

Reklama
Reklama

Marcin Ciechoński

[link=http://www.tms.pl]TMS Brokers S.A.[/link]

Giełda
TACO redukuje awersję do ryzyka
Giełda
Giełda w Warszawie nadal pod lekką presją zagranicznych rynków
Giełda
Krajowe indeksy pod presją zagranicznych rynków
Giełda
Widmo korekty coraz bardziej zagląda w oczy
Giełda
Trudny poranek na europejskich rynkach
Giełda
Transparentna siła WIG20
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama