Kondycja tej spółki działającej w skali globalnej jest ważnym miernikiem koniunktury na świecie. Notowania Qualcomm Inc. podskoczyły prawie o 8 proc., gdyż ten największy producent chipów do telefonów komórkowych przewiduje zwyżkę cen urządzeń bazujących na jego technologii. Notowania Xeroksa poszły w górę o ponad 9?proc.
Producent szybkich kolorowych drukarek miał w II kwartale lepsze wyniki, niż szacowali analitycy, i podwyższył prognozę na cały rok. O ponad 20 proc. drożały papiery AmeriCredit, firmy specjalizującej się w kredytach subprime, którą kupuje General Motors. Pozytywnie na inwestorów wpłynęła informacja o mniejszym, niż prognozowano, spadku sprzedaży używanych domów w USA. Także wyprzedzający wskaźnik koniunktury liczony przez instytut Conference Board obniżył się mniej, niż przewidywali ekonomiści.
Na giełdy europejskie silnie oddziaływały nieoczekiwana poprawa w branży przetwórczej i sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii. Unibail-Rodamco, największa w Europie giełdowa firma nieruchomościowa, drożało o prawie 4 proc. po ujawnieniu planu podzielenia się z inwestorami ponad 2 miliardami dolarów. Dzięki niej ta branża brylowała na parkietach. Banki czekające na ogłoszenie wyników testów odporności były trzecie w tym rankingu.
Duńska firma Vestas drożała z powodu kontraktu z amerykańskim partnerem na dostawę turbin. Wynikami pozytywnie zaskoczyła szwedzko-szwajcarska ABB, a jej kapitalizacja poszła w górę o 3,5 proc. Lepsza rekomendacja pomogła notowaniom Fiata. Stoxx Europe 600 na koniec dnia miał na plusie 2 proc.
Dobre informacje makroekonomiczne ze strefy euro zachęcały inwestorów także do zakupu surowców. W Nowym Jorku w handlu elektronicznym ropa naftowa drożała o pół dolara, do 77,06 USD, a wczesnym popołudniem naszego czasu zjechała do 76,98 USD za baryłkę. Ropa Brent notowana w Londynie w tym czasie miała na plusie 29 centów (75,6 USD). Po 17.30 naszego czasu zwyżki na tych rynkach przekraczały 2?dolary.