Spośród firm w indeksie Dow Jones Industrial Average negatywnie wyróżniały się bank JPMorgan Chase, konglomerat przemysłowy General Electric oraz IBM, świadczący usługi informatyczne. Ponad 6 proc. traciły akcje Washington Post Co., bo spółce zależnej Kaplan zagrażają zmiany proponowane przez resort edukacji.
Na giełdach europejskich wzrosty notowań przerwał raport o sytuacji na rynku pracy w USA. Spośród spółek w indeksie Stoxx Europe 600 liderami spadków były takie firmy jak hiszpański bank Santander i szwajcarski gigant spożywczy Nestle. Najgorszą branżą były browary, których notowania pogrążyła drożejąca pszenica. Anheuser-Busch InBev, światowy lider, tracił ponad 3 proc., akcje Heinekena taniały ponad 4 proc., zaś Carlsberga prawie 4?proc. Inwestorzy pozbywali się też papierów banku Dexia, który podczas kryzysu finansowego uzyskał wsparcie od rządów Francji, Belgii i Luksemburga. W drugim kwartale jego zysk obniżył się o 12 proc. z powodu strat poniesionych na Słowacji.
Spółka Lonmin taniała na skutek zakazu handlu niektórymi metalami wprowadzonego przez władze RPA. Ponad 6 proc. drożała angielsko-holenderska firma Logica świadcząca usługi komputerowe. Zamierza podwyższyć dywidendę. Rosła też kapitalizacja francuskiego banku inwestycyjnego Natixis, który zdecydowanie poprawił wyniki finansowe. Na koniec dnia Stoxx Europe 600 miał na minusie 1,1?proc.
W regionie Azja-Pacyfik wskaźnik MSCI zyskał w piątek 0,3 proc., a miniony tydzień był piątym kolejnym na plusie. Inwestorzy liczą na poprawę zysków firm.
Tempo wzrostu cen pszenicy początkowo obniżyło się w piątek do 1?proc. na skutek spekulacji, że drogie zboże skłoni rolników USA i w Europie do zwiększenia upraw. W południe naszego czasu buszel (27,2 kg) na Chicago Board of Trade kosztował 8,23 dolara, a następnie notowania kontraktów wrześniowych skoczyły do 8,68?USD. Później nastąpił odwrót do 7,76 USD.