Inflacja przyśpieszyła do poziomu najwyższego od trzech lat, za co w dużej mierze za odczyt odpowiedzialny jest dwucyfrowy wzrost cen żywności. Indeks globalnych cen żywności sporządzany przez FAO, czyli agendę Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa znajduje się w pobliżu historycznych maksimów i znajduje się blisko 40 proc. wyżej niż przed rokiem, a indeks cen mięsa jest obecnie na rekordowo wysokim poziomie. Jeszcze szybciej niż ceny konsumenckie wzrosły ceny producencki – inflacja PPI wyniosła 7,1 proc.

Wysoki odczyt mogła sugerować zeszłotygodniowa decyzja Ludowego Banku Chin, by kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej poprzez podniesienie głównej stopy procentowej o 25 pb, do 6,56 proc. W trakcie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej już dwunastokrotnie podwyższano stopę rezerw obowiązkowych dla chińskich banków i obecnie kształtuje się ona na poziomie 21,5 proc. Władze monetarne Państwa Środka stoją przed wymagającym zadaniem ograniczenia presji inflacyjnej bez nadmiernego schłodzenia drugiej największej światowej gospodarki.

Od początku roku indeks PMI dla chińskiego przemysłu spada w kierunku granicznego poziomu 50 punktów, który rozgranicza rozwój od spowolnienia sektora. Kilkanaście dni temu premier Chin Wen Jiabao zapewniał, że inflacja jest pod kontrolą i środki wymierzone w jej ograniczenie przynoszą rezultat, ale przyznawał także, że w ujęciu rocznym inflacja CPI najprawdopodobniej przekroczy cen inflacyjny Ludowego Bank Chin wyznaczony na poziomie 4 proc.

Sporządził:

Zespół GO4X