Wysoka zmienność WIG20

Indeks blue chipów wciąż szuka pomysłu na nowy trend w średnim terminie. Przed południem zyskiwał ok. 0,6 proc., podobnie jak indeksy europejskie.

Aktualizacja: 23.02.2017 13:32 Publikacja: 14.09.2011 12:59

Wysoka zmienność WIG20

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

Minął już ponad miesiąc od ustanowienia dna przez indeks blue chipów na poziomie 2115 pkt., a flagowa dwudziestka wciąż jest na etapie wysokiej zmienności. WIG20 zmienia się gwałtownie między wsparciem w okolicy 2200 pkt., a oporem w pobliżu 2400 pkt. Żeby przełamanie tych poziomów uznać za skuteczne należy zastosować odpowiedni filtr czasowy lub procentowy. Jest to konieczne ze względu na szybkie jednorazowe zmiany w pobliżu kluczowych poziomów z punktu widzenia analizy technicznej.

Jeden z możliwych scenariuszy na WIG20 to formacja chorągiewki. Chorągiewkę można rozpoznać po dwóch liniach, które zbiegają się w jednym punkcie. Ruch następujący po uformowaniu się chorągiewki powinien mieć taką długość jak ruch poprzedzający jej powstanie. Formacja pojawia się kiedy wzrosty lub spadki dokonały się zbyt gwałtownie i rynek zatrzymuje się na chwilę na wykresie, aby odpocząć przed dalszym skokiem w tym samym kierunku.

Obecnie WIG20 może być na etapie tworzenia środkowej części formacji, czyli wyznaczania górnego i dolnego ograniczenia. Jeśli dojdzie do wyłamania poniżej dolnego ramienia chorągiewki wtedy docelowy ruch indeksu w dół będzie podobnej wielkości co sierpniowa fala spadkowa. W przeliczeniu na punkty, poziomem docelowym WIG20 byłyby wtedy okolice 1700-1800 pkt.

Tymczasem WIG20 przed południem zyskuje 0,6 proc., zatem mieści się w średniej europejskiej. Dla porównania niemiecki DAX zyskuje 0,5 proc., francuski CAC40 0,7 proc., a DJ Euro Stoxx 50 rośnie o 0,4 proc. Notowania na pozostałych emerging markets upływają w rytm rynków rozwiniętych.

Obrót na szerokim rynku na GPW sięgnął przed południem 0,25 mln zł, z czego 76 proc. przypadło na flagową dwudziestkę. Najpłynniejszymi spółkami są KGHM i PKO BP, gdzie obrót wynosił odpowiednio 45 i 40 mln zł. Najmocniej z WIG20 zyskują akcje Bogdanki – wzrost o 3,15 proc., a najbardziej tracą walory PBG – spadek o 3,58 proc.

Inwestorzy poznali odczyt produkcji przemysłowej eurolandu za lipiec, która wzrosła o 1,0 proc. miesiąc do miesiąca i 4,2 proc. rok do roku przy prognozie wzrostu o 1,5 proc. miesiąc do miesiąca i 4,6 proc. rok do roku. Produkcja rok do roku rośnie coraz wolniej od maja ubiegłego roku, kiedy to wzrosła o 10 proc.. Rynek akcji nie zareagował na publikację.

 

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC