mWIG40 w ostatnich tygodniach zachowuje się podobnie jak WIG20, przy czym zmiany są silniejsze ze względu na szerszy kanał wahań indeksu średnich spółek, którzy przebiega między 2100, a 2400 pkt. Większe zmiany mWIG40 wynikają też z bardziej ubogiego arkusza zleceń po stronie popytu i podaży w momentach gwałtownych przesileń na rynku akcji.
Jednak na dzisiejszej sesji indeks ten traci w drugiej połowie sesji około 0,4 proc., podczas gdy indeks blue chipów zyskuje równolegle około 1,5 proc. Polaryzacja może wynikać z rolowania na kontraktach terminowych na WIG20 i dystansu inwestorów do małych i średnich spółek w obawie przed kolejną nagłą zmianą nastrojów na rynku akcji.
Z kolei sWIG80 wyznaczył na poniedziałkowej sesji nowe tegoroczne minimum na poziomie 8410 pkt., ale podniósł się powyżej wsparcia na wysokości 8500 pkt., wraz z odreagowaniem na rynku akcji. Indeks spółek mniejszej kapitalizacji ze spadkiem rzędu 0,1 proc. po godz. 13:00 jest dzisiaj słabszy od WIG20 i indeksu szerokiego rynku, ale nieco mocniejszy od mWIG40.
Nastroje krajowych inwestorów zmieniają się dynamicznie, podobnie jak szybkie są wahania indeksów na warszawskim parkiecie. Jednak uczestnicy rynku powoli oswajają się z większą zmiennością na rynku akcji. Ostrożność przejawia się poprzez stosowanie różnego rodzaju filtrów czasowych i procentowych przed podjęciem każdej decyzji inwestycyjnej.
W obecnej sytuacji nie brakuje pesymistów, którzy spodziewają się pogłębienia tendencji spadkowej, a jednocześnie brakuje optymistów, którzy pokładają nadzieję na powrót wzrostów na rynku akcji. Coraz więcej inwestorów pozostaje poza rynkiem, czekając na rozwój sytuacji z neutralnej pozycji.