Ostatecznie wszystkie kluczowe indeksy giełdy z ulicy Książęcej zakończyły dzień w kolorze zielonym. Towarzyszyło temu nie najgorsze zachowanie zagranicznych parkietów. Na wartości zyskiwały wskaźniki akcji zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących.
Kiepskie informacje na temat włoskiego ratingu szybko przesłoniły spekulacje na temat, który od wielu miesięcy jest oczkiem w głowie giełdowych inwestorów, czyli Grecji. Agencja Reuters podała, powołując się na anonimowego urzędnika, że rozmowy pomiędzy greckim Ministerstwem Finansów a tak zwaną trojką (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska) przebiegają pomyślnie. W rezultacie rentowność dwuletnich papierów dłużnych emitowanych przez najstarszą demokrację Europy wynosi już „tylko" 61 proc., czyli o 15 punktów proc. mniej niż w zeszłym tygodniu. Bez ewentualnego udzielenia zgody trojki na wypłatę kolejnej transzy pomocy Grecja mogłaby napotkać poważne kłopoty z płynnością, które de facto oznaczałyby niekontrolowane bankructwo.
Optymizm inwestorów mogło też rozbudzić po części oczekiwanie na dzisiejszą decyzję FOMC dotyczącą wsparcia dla amerykańskiej gospodarki. O ile przy obecnym poziomie inflacji za oceanem kolejna runda luzowania ilościowego (quantitative easing 3) wydaje się mało prawdopodobna, o tyle decyzja o przeprowadzeniu tak zwanych operations twist jest całkiem prawdopodobna. Zabieg ten polegałby na wydłużeniu zapadalności papierów w portfelu Fedu i mógłby paradoksalnie dać nawet lepsze rezultaty niż QE3. Kolejna tura dodruku pieniądza w warunkach szybkiego wzrostu cen mogłaby odbić się na wzroście obaw o inflację, a tym samym zwiększyć, a nie zmniejszyć, rentowność amerykańskich papierów skarbowych. Wariant operation twist właściwie eliminuje to ryzyko.
Dodatkowo może pozytywnie zadziałać na istotny dla gospodarki USA rynek nieruchomości, który wciąż kuleje. Sierpniowa liczba pozwoleń na budowę w USA spadła do 571 tys. z 590 tys. miesiąc wcześniej. Tym samym wciąż pozostaje ona poniżej dołków z okresu ostatnich 60 lat.
W krajowym ogródku negatywnie zaskoczyła dynamika cen. Wskaźnik inflacji bazowej wyniósł 2,7 proc. wobec 2,5 proc. spodziewanych przez analityków. Ostatnie odczyty inflacji konsekwentnie zmniejszają prawdopodobieństwo rychłych obniżek stóp?procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Niestety, nie jest to wymarzony scenariusz dla rynku akcji.