Na Zachodzie ostatnia sesja zła jak cały kwartał

Zamiast kolejnych prób podciągnięcia indeksów, ostatni dzień kwartału stał na zachodnich giełdach pod znakiem wyraźnych strat. Inwestorów wystraszyły m.in. słabsze dane z Chin i strefy euro

Aktualizacja: 23.02.2017 12:45 Publikacja: 30.09.2011 18:39

Na Zachodzie ostatnia sesja zła jak cały kwartał

Foto: AFP

Pod koniec piątkowych notowań indeks Stoxx 600, obejmujący największe spółki z Europy Zachodniej, spadał o 1,5 proc. Ostatni tydzień miał on całkiem udany – co można przypisać próbom „strojenia okienek", czyli poprawiania przez zarządzających wyników wykazywanych w kwartalnych sprawozdaniach , którego jednak nie udało się dziś kontynuować.

Na parkietach Starego Kontynentu największe straty notowano dziś w środku sesji – we Frankfurcie tamtejszy DAX był już ponad 3,5 proc. poniżej kreski. Sama końcówka notowań była już nieco lepsza, głównie dzięki poprawie nastrojów na giełdach nowojorskich.

Wcześniej inwestorów wystraszyły dane z Chin i strefy euro. Dla Państwa Środka ukazał się nowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu, który znalazł się tuż poniżej progu 50 pkt oddzielającego wzrost od dekoniunktury. W przypadku eurolandu negatywnym zaskoczeniem były dane o inflacji – zamiast utrzymać się na poziomie 2,5 proc., przyspieszyła niespodziewanie do 3 proc. Inwestorzy obawiają się, że wyraźnie większy wzrost cen na dobre zniechęci Europejski Bank Centralny do ekspansywnej polityki, mogącej przeciwdziałać kryzysowi i spodziewanemu spowolnieniu gospodarczemu. O tym, że już ono następuje, mogą świadczyć dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech, która tąpnęła w sierpniu najsilniej od czterech lat.

Końcówka sesji okazała się lepsza m.in. w wyniku napływu danych zza Atlantyku. Chodzi przede wszystkim o odczyty indeksów Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan, mierzących odpowiednio koniunkturę w przemyśle w rejonie Chicago i nastroje amerykańskich konsumentów. Oba okazały się znacznie lepsze niż poprzednie i niż oczekiwali ekonomiści.

Nie pomogło to jednak skasować całości początkowych strat na Wall Street. Po otwarciu o ponad 1 proc. na minusie, o 17.30 indeks S&P 500 tracił 0,7 proc.

W całym wrześniu europejski Stoxx 600 zanurkował o ponad 5 proc., a w ciągu kwartału o blisko 18 proc. Był więc na koniec sesji na najlepszej drodze do ustanowienia najgorszego kwartalnego wyniku od trzech lat. Nowojorski S&P 500, biorąc pod uwagę także początek dzisiejszych notowań, spadł w tym miesiącu o blisko 6 proc., a w ciągu kwartału o ok. 13 proc.

Giełda
Inwestorzy nabrali ochoty na polskie akcje. WIG z nowym rekordem
Giełda
Analiza poranna – Popyt na ryzyko się odbudowuje
Giełda
Kupujący uaktywnili się w Warszawie. Tegoroczny szczyt Allegro
Giełda
Zachowawcza postawa inwestorów w Warszawie
Giełda
Dość jednoznaczne sygnały
Giełda
Fed bez jastrzębiego zwrotu