Petrolinvest o złożach gazu łupkowego w Polsce: są to ilości uznawane za opłacalne przemysłowo, zatem jest to obiecująca perspektywa

Petrolinvest o złożach gazu łupkowego w Polsce: są to ilości uznawane za opłacalne przemysłowo, zatem jest to obiecująca perspektywa

Aktualizacja: 18.02.2017 08:10 Publikacja: 21.03.2012 16:08

- Wcześniejsze szacunki Państwowego Instytutu Geologicznego wskazywały w tej samej kategorii zasobów wielkość 150 mld m3. Można zatem przyjąć, że nowy raport PIG oparty nadal na danych ze starych odwiertów jest zdecydowani lepszy - poinformował "Parkiet" Bertrand Le Guerna, prezes Petrolinvestu.

 

- Jednocześnie warto pamiętać, że ostatecznego oszacowania zasobów i wydajności złóż można dokonać po wykonaniu wielu odwiertów, a w skali Polski może to być liczba 100-200 odwiertów, w zależności od rozmieszczenia - dodał.

 

- Wcześniejsze zapowiedzi, że nowe szacunki PIG mają być „wyraźnie niższe od 5,3 bln m3, ale będzie to ilość opłacalna dla przemysłowego wydobycia" - osiągnęły cel, studząc „gorączkę łupkową", która zaczęła ściągać różne problemy, głównie w postaci zwiększonej aktywności przeciwników eksploatacji gazu łupkowego w Polsce - powiedział prezes.

 

- Ilości 346-768 mld m3 i  maksymalnie 1,9 bln m3 potwierdzają wcześniejsze dane, w oparciu, o które amerykańskie  korporacje decydowały się na inwestycje w Polsce, dodatkowo są to ilości uznawane za „opłacalne przemysłowo" – zatem jest to obiecująca perspektywa. Wręcz, dla koncesjonariuszy mniejsza ilość, w mniejszym stopniu i wolniej może wpływać na obniżenie ceny gazu na rynku, przez co pozwoli generować większe marże i zyski na produkcji gazu - podsumował Le Guerna.

 

- Jak wszyscy posiadacze koncesji liczymy na zyski, ale jako firma polska chcemy by zasoby gazu łupkowego, pozwoliły obniżyć cenę tego paliwa i zmniejszyć koszty całej polskiej gospodarki - powiedział prezes.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia