Prezes PKN Orlen: weryfikacja dotychczasowych szacunków dotyczących zasobów gazu łupkowego nie jest zaskoczeniem

Prezes PKN Orlen: weryfikacja dotychczasowych szacunków dotyczących zasobów gazu łupkowego nie jest zaskoczeniem

Aktualizacja: 18.02.2017 08:10 Publikacja: 21.03.2012 16:18

- Weryfikacja dotychczasowych szacunków dotyczących zasobów gazu łupkowego nie jest zaskoczeniem. W zasadzie od samego początku większość przedstawicieli branży podchodziła z rezerwą do podawanych przez IEA danych (5,3bln m3). Jednak nawet opublikowane dziś dane mówią, że zasoby gazu niekonwencjonalnego są w Polsce kilkukrotnie wyższe od zasobów gazu konwencjonalnego - i to jest dobra wiadomość dla wszystkich, którym zależy na zmniejszeniu uzależnienia Polski od importu surowców energetycznych - poinformował "Parkiet" Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

 

- Zwłaszcza, że szacunki PIG dotyczące zasobów ropy naftowej ze złóż łupkowych oceniają je jako niemal 10-krotnie wyższe niż w przypadku zasobów konwencjonalnych. To jest bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i nowa jakość w bezpieczeństwie energetycznym Polski - dodał prezes.

 

- Publikacja raportu i nowych danych nie ma wpływu na plany PKN ORLEN w zakresie poszukiwań gazu łupkowego. Wstępne wyniki analiz przeprowadzone przez PKN ORLEN po zakończeniu dwóch pierwszych odwiertów są pozytywne. Dlatego kontynuujemy prace, w tym roku mamy bardzo ambitne plany jeżeli chodzi o kolejne odwierty - powiedział Krawiec.

 

- Warto też pamiętać, że raport PIG bazuje na danych historycznych i wynikach odwiertów wykonanych do 1990 r. Realną wiedzę na temat zasobów gazu łupkowego uzyskamy w miarę zaawansowania prowadzonych obecnie prac poszukiwawczych. Kilkanaście odwiertów poszukiwawczych wykonanych w ostatnich 3 latach w Polsce to zdecydowanie za mało, czeka nas jeszcze sporo pracy - podsumował prezes PKN Orlen.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia