Dzień rozpoczął się wprawdzie od niewielkich spadków, ale indeksy warszawskiej giełdy szybko zaczęły świecić na zielono. Po południu WIG20 zyskuje 0,6 proc., a WIG rośnie o 0,4 proc. Warszawa wyróżnia się na tle innych giełd Europy. Niemiecki DAX zyskuje 0,3 proc. Większość kluczowych rynków w poniedziałek jednak traci: brytyjski FTSE250 i francuski CAC40 spadają po 0,1 proc., a hiszpański IBEX35 o 0,8 proc.
W poniedziałek wyniki opublikowało kilka spółek z indeksu WIG20. Pozytywnie zaskoczyło PGNiG, które miało 66,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, podczas gdy analitycy spodziewali się straty. W reakcji na pozytywne zaskoczenie papiery spółki drożeją o 0,2 porc. 0,7 proc. zyskują z kolei papiery KGHM po tym, jak dobre wyniki pokazał KGHM International. Spada natomiast kurs PKO BP. Rezultaty spółki w III kwartale okazały się co prawda zgodne z oczekiwaniami analityków. Analitycy zwracają jednak uwagę na wyższe koszty ryzyka banku.
W gronie spółek z indeksu WIG20 najlepiej radzi sobie Tauron, którego papiery drożeją w poniedziałek po południu o 3,1 proc. Nieźle radzą sobie również Bogdanka, która zyskuje 2,5 proc., oraz PKN Orlen i PGE, których papiery drożeją po 1,9 proc. Akcje większości spółek z grona największych i najbardziej płynnych na GPW w poniedziałek drożeją. Kilka z nich musi się jednak mierzyć ze spadkami. Najmocniej, o 1,3 proc., tanieją akcje Kernela. O 1,1 proc. spada zaś kurs GTC.
Warszawskiej giełdzie pomagają niezłe wyniki dużych spółek. Wzrosty nie są jednak zbyt imponujące. Podobnie sytuacja wygląda na innych rynkach, którym także brakuje zdecydowania. Inwestorzy zdają się czekać na impuls, który wywołałby bardziej zdecydowany ruch. Dziś raczej go nie otrzymają.
Na ten tydzień zaplanowano jednak publikację szeregu ciekawych danych z amerykańskiej gospodarki. W środę poznamy wyniki sprzedaży detalicznej oraz inflację producencką w październiku. Także w środę opublikowany zostanie protokół z posiedzenia FOMC. W czwartek poznamy natomiast m. in. dane o inflacji konsumenckiej oraz o tygodniowej liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W piątek czeka nas natomiast publikacja informacji o produkcji przemysłowej w minionym miesiącu.