Sesja pod wpływem reformy emerytalnej

Głównym czynnikiem, który miał wpływ na przebieg wczorajszych notowań akcji na warszawskim parkiecie, była prezentacja rządowego raportu z przeglądu systemu emerytalnego i rekomendacje dotyczącego jego przebudowy.

Aktualizacja: 11.02.2017 02:05 Publikacja: 27.06.2013 06:00

Piotr Rogowski, dyrektor ds. inwestycji, Money Makers

Piotr Rogowski, dyrektor ds. inwestycji, Money Makers

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Zaprezentowano trzy warianty rozwiązań, z których praktycznie tylko jeden będzie wspierał hossę na naszym rynku akcji, a mianowicie likwidacja części nieakcyjnej otwartych funduszy emerytalnych. W tym wariancie dotychczasowe tempo napływu środków na zakup akcji przez OFE będzie utrzymane. Pozostałe dwa warianty, dobrowolność udziału w części kapitałowej systemu emerytalnego i dobrowolność plus, spowodują, że popyt na akcje znacznie się zmniejszy.

Mam przeczucie, że ogromna część dotychczasowych członków OFE, jak i potencjalnych przyszłych członków wybierze wariant przeniesienia środków na subkonto w ZUS. Przemawiają za tym dwa powody.

Pierwszy powód: środki na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych są dziedziczone tak jak w OFE, więc najważniejszy namacalny czynnik, preferujący dotychczas OFE, będzie zapewniony również przez ZUS.

Drugim powodem jest perspektywa, że większość dotychczasowych i potencjalnych przyszłych członków OFE, chociażby siłą inercji (nie muszą nic robić) wybierze ZUS, a więc popyt na polskie akcje znacznie się zmniejszy, skłoni nawet pozostałych, dotychczasowych i potencjalnych świadomych członków OFE, do takiego samego wyboru.

Na szczęście obydwa te warianty nie spowodują gwałtownej podaży akcji, ale wystarczająco negatywnym czynnikiem może okazać się zmniejszenie popytu na akcje, aby nasza giełda zachowywała się gorzej od jej dotychczasowych potencjalnych możliwości.

Wczorajsza sesja pokazała, co może się dziać w najbliższym czasie na polskiej giełdzie. Po nerwowym początku nasz rynek popadł w stagnację, podczas gdy na rynkach europejskich trwał silny wzrost. Należy liczyć się z tym, że do czasu podjęcia przez rząd decyzji w sprawie wyboru wariantu reformy emerytalnej, nasz rynek nie będzie reagował na czynniki makroekonomiczne, a już na pewno nie na czynniki pozytywne.

Najbardziej prawdopodobna jest więc w najbliższym okresie konsolidacja z możliwością powolnego obsuwania się rynku.

Na hossę możemy liczyć w dalszej części roku, jeśli zostanie wybrany wariant likwidacji części nieakcyjnej OFE. Czego Czytelnikom „Parkietu" i sobie bardzo życzę.

Giełda
U innych taniej niż w USA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Trudny początek i mozolna próba odbicia w górę
Giełda
Podaż atakuje w sektorze bankowym
Giełda
Analiza poranna – W oczekiwaniu na komunikat Fed
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Giełda
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?