WIG20, który na otwarciu sesji zyskiwał 1,5 proc., po południu spada o 0,2 proc. Na możliwość takiego rozwoju sytuacji wskazywali analitycy techniczni, którzy oceniali rano, że przebicie psychologicznego poziomu 2400 pkt niesie za sobą ryzyko realizacji zysków. Zniżkują też inne wskaźniki. WIG traci 0,2 proc., a mWIG40 spada o 0,7 proc. Na 0,1-proc. plusie jest za to sWIG80. Lepiej niż giełda w Warszawie w poniedziałek radzą sobie inne kluczowe europejskie parkiety. Francuski CAC40 rośnie o 0,9 proc., niemiecki DAX zyskuje 1,2 proc., a brytyjski FTSE250 0,6 proc.

Po południu w gronie największych firm z warszawskiej giełdy pozytywnie wyróżniają się przede wszystkim przedstawiciele branży finansowej. Kurs Pekao rośnie o 1,1 proc., a akcje PKO BP drożeją o 0,7 proc. 0,5 proc. zyskują papiery PKN Orlen po tym, jak spółka poinformowała o umowie przejęcia kanadyjskiej firmy TriOil Resoruces. Na drugim biegunie znajdują się spółki węglowe. Akcje JSW tanieją po południu o 3,7 proc., a Bogdanki o 2,9 proc. Na szerokim rynku z optymizmem przyjęty został piątkowy komunikat o zatwierdzeniu przez sąd upadłości układowej Foty. W reakcji na tę informację akcje dystrybutora części samochodowych drożeją o 29,8 proc. O 21,9 proc. rośnie kurs Quantum-Software. Obroty akcjami tej firmy są jednak niewielkie. W czołówce wzrostów znajduje się też Herkules, którego kurs rośnie o 15,3 proc. W czołówce spadków przeważają spółki groszowe. W gronie firm, których papiery mocno tanieją, znajduje się jednak również Mewa, której kurs spada przy wysokich obrotach o 10,3 proc.

Dość interesujący jest dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych.  Nie zaskoczyła inflacja konsumencka w strefie euro w sierpniu. Zgodna z oczekiwaniami okazała się też inflacja bez cen żywności i energii w Polsce. Rozczarował wrześniowy odczyt indeksu NY Empire State. Wskaźnik spadł do 6,29 pkt z 8,24 pkt w sierpniu, choć analitycy spodziewali się jego wzrostu. Prognozowali, że we wrześniu sięgnie on 9,2 pkt. Po 15 zaplanowano jeszcze publikację danych o produkcji przemysłowej oraz wykorzystaniu mocy produkcyjnych w USA w sierpniu. Eksperci prognozują, że produkcja przemysłowa wzrosła o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w lipcu nie zmieniła się. Wykorzystanie mocy produkcyjnych szacują zaś na 77,8 proc., o 0,2 pkt proc. więcej niż w lipcu. Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia będzie jednak zaplanowane na środę posiedzenie Rezerwy Federalnej, w trakcie którego zapaść może decyzja o ograniczeniu programu skupu aktywów.