Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao
Nie zmienia to faktu, że był to trzeci kwartał z rzędu, w którym dynamika PKB spadała (z +3,5 proc. w I kw. 2014). Temu łagodnemu spowolnieniu towarzyszył spadek dynamiki wskaźników inflacji do rekordowo niskich poziomów (CPI -1,3 proc. r./r., PPI -2,9 proc. r./r.). Innymi słowy, od I kw. ub.r. gospodarka znajdowała się w dezinflacyjnej fazie spowolnienia gospodarczego. W typowych warunkach ta faza cyklu najbardziej sprzyja zwyżkom cen obligacji skarbowych i tak rzeczywiście było również tym razem: pomiędzy lutym 2014 a lutym 2015 r. 12-miesięczna zmiana rentowności dziesięcioletnich obligacji (ok. -2,4 pkt. proc.) okazała się największa od dekady (pomiędzy lipcem 2004 a lipcem 2005 r. spadek wyniósł prawie 2,9 pkt proc.). Spowolnieniu towarzyszy zwykle bessa na rynku akcji i za taką należy chyba uznać trend boczny na WIG trwający od listopada 2013 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.
Notowania europejskich indeksów zakończyły dziś sesje w głównej mierze wzrostami.