Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 23:24 Publikacja: 20.02.2015 05:00
Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao
Foto: Archiwum
Nie zmienia to faktu, że był to trzeci kwartał z rzędu, w którym dynamika PKB spadała (z +3,5 proc. w I kw. 2014). Temu łagodnemu spowolnieniu towarzyszył spadek dynamiki wskaźników inflacji do rekordowo niskich poziomów (CPI -1,3 proc. r./r., PPI -2,9 proc. r./r.). Innymi słowy, od I kw. ub.r. gospodarka znajdowała się w dezinflacyjnej fazie spowolnienia gospodarczego. W typowych warunkach ta faza cyklu najbardziej sprzyja zwyżkom cen obligacji skarbowych i tak rzeczywiście było również tym razem: pomiędzy lutym 2014 a lutym 2015 r. 12-miesięczna zmiana rentowności dziesięcioletnich obligacji (ok. -2,4 pkt. proc.) okazała się największa od dekady (pomiędzy lipcem 2004 a lipcem 2005 r. spadek wyniósł prawie 2,9 pkt proc.). Spowolnieniu towarzyszy zwykle bessa na rynku akcji i za taką należy chyba uznać trend boczny na WIG trwający od listopada 2013 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Krajowe indeksy, mimo przewagi optymistycznych nastrojów na europejskich rynkach akcji, poddały się korekcie oddalając się od szczytów hossy. Kluczową rolę odegrały mocno przecenione akcje banków.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,96%, do poziomu 2784 pkt. mWIG40 zniżkował 1,2%, podczas gdy sWIG80 zanotował wzrost o 0,51%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,2 mld złotych.
W weekend poznaliśmy informację, której w zasadzie nikt się nie spodziewał. Warren Buffet, znany jako Wyrocznia z Omaha, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie zdecydował się odejść na emeryturę. Jest to o tyle zaskoczenie, że wielokrotnie w poprzednich latach wskazywał, że nie zamierza rezygnować ze swojej pracy, tak jak jego mentor Benjamin Graham.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Powrót z majówki nie okazał się udany dla inwestorów z GPW. W poniedziałek przeważał bowiem kolor czerwony. W centrum uwagi był m.in. Santander Bank Polska czy też Budimex.
Pierwsza sesja nowego tygodnia przynosi wyraźne schłodzenie nastrojów wśród inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. A to przekłada się na wyprzedaż krajowych akcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas