Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 21:27 Publikacja: 11.03.2015 05:00
Jarosław Niedzielewski, zarządzający funduszami Investors TFI
Foto: Archiwum
Po kilku tygodniach wahań nastrojów wskaźniki optymizmu poszybowały, a relacja rynkowych „byków" do „niedźwiedzi" zrównała się z poziomami z lipca, września i listopada ubiegłego roku.
Takie pokazy jednomyślności kończyły się wejściem rynku w dwu-trzytygodniowy okres korekty, która jak już dziś wiemy rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu. Choć po ostatnim rajdzie na europejskich parkietach pokłady optymizmu wśród zarządzających ze starego kontynentu muszą być jeszcze większe niż w USA, to indeksy w Paryżu i we Frankfurcie kontynuowały marsz w górę, mimo pierwszych sygnałów słabości ze strony amerykańskiej giełdy. Dopiero we wtorek nastąpiła zmiana. Nic jednak nie wskazuje na to, że obecne spadki staną się czymś więcej niż tylko złapaniem oddechu przez rozpędzoną hossę. Przynajmniej dopóki inwestorzy i analitycy nie wymyślą lepszego powodu do spadków niż oczekiwanie na podwyżki stóp przez Fed. Mający podobne źródło niepokój nie zatrzymał trendu wzrostowego w 2013 roku i nie zrobi tego teraz. Co innego perspektywa pogorszenia się zysków w spółkach, fali zwolnień, ograniczenia konsumpcji lub zatrzymania inwestycji w gospodarce, ale te zagrożenia nie są jeszcze tematem komentarzy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Krajowe indeksy, mimo przewagi optymistycznych nastrojów na europejskich rynkach akcji, poddały się korekcie oddalając się od szczytów hossy. Kluczową rolę odegrały mocno przecenione akcje banków.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,96%, do poziomu 2784 pkt. mWIG40 zniżkował 1,2%, podczas gdy sWIG80 zanotował wzrost o 0,51%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,2 mld złotych.
W weekend poznaliśmy informację, której w zasadzie nikt się nie spodziewał. Warren Buffet, znany jako Wyrocznia z Omaha, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie zdecydował się odejść na emeryturę. Jest to o tyle zaskoczenie, że wielokrotnie w poprzednich latach wskazywał, że nie zamierza rezygnować ze swojej pracy, tak jak jego mentor Benjamin Graham.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Powrót z majówki nie okazał się udany dla inwestorów z GPW. W poniedziałek przeważał bowiem kolor czerwony. W centrum uwagi był m.in. Santander Bank Polska czy też Budimex.
Pierwsza sesja nowego tygodnia przynosi wyraźne schłodzenie nastrojów wśród inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. A to przekłada się na wyprzedaż krajowych akcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas