Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao
Rosja (dziesiąta gospodarka świata) jest w recesji wywołanej załamaniem cen ropy naftowej. Ostatnie tąpnięcie na giełdach chińskich i próba dewaluacji juana wywołały falę zwątpienia co do rzeczywistej kondycji gospodarki Państwa Środka (drugiej na świecie). Obecnie agencja ratingowa S&P 500 obniżyła ocenę gospodarki Brazylii (siódmej gospodarki świata) do poziomu śmieciowego. Jedynie Indie (dziewiąta gospodarka świata) na razie nie pojawiły się w podobnie jednoznacznie negatywnym kontekście. Nawiasem mówiąc (nieco żartobliwie), jeśli wyobrazić sobie, że obecny kryzys związany z uchodźcami to jedynie jedna z pierwszych podobnych fal migracji z przeludnionego południa na wyludniającą się północ, to model społeczny Indii, od wieków oparty na pełnym multikulturalizmie, może okazać się najlepiej przystosowany do wyzwań XXI wieku. Spośród krajów BRIC Brazylia wydaje się obecnie najlepszym chyba kandydatem na kolejne źródło wzrostu awersji do ryzyka w najbliższych miesiącach. Kurs reala do amerykańskiego dolara, słabnący od 2011 roku równolegle do zwalniającego tempa wzrostu PKB w Chinach i spadających cen surowców, zbliża się do minimum z października 2002 roku. Podobnie zresztą zachowują się waluty większości emerging markets, jak również klasyczne commodity currencies (dolar australijski, nowozelandzki, kanadyjski, rand południowoafrykański).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.