Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 19:16 Publikacja: 11.09.2015 06:16
Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao
Foto: Archiwum
Rosja (dziesiąta gospodarka świata) jest w recesji wywołanej załamaniem cen ropy naftowej. Ostatnie tąpnięcie na giełdach chińskich i próba dewaluacji juana wywołały falę zwątpienia co do rzeczywistej kondycji gospodarki Państwa Środka (drugiej na świecie). Obecnie agencja ratingowa S&P 500 obniżyła ocenę gospodarki Brazylii (siódmej gospodarki świata) do poziomu śmieciowego. Jedynie Indie (dziewiąta gospodarka świata) na razie nie pojawiły się w podobnie jednoznacznie negatywnym kontekście. Nawiasem mówiąc (nieco żartobliwie), jeśli wyobrazić sobie, że obecny kryzys związany z uchodźcami to jedynie jedna z pierwszych podobnych fal migracji z przeludnionego południa na wyludniającą się północ, to model społeczny Indii, od wieków oparty na pełnym multikulturalizmie, może okazać się najlepiej przystosowany do wyzwań XXI wieku. Spośród krajów BRIC Brazylia wydaje się obecnie najlepszym chyba kandydatem na kolejne źródło wzrostu awersji do ryzyka w najbliższych miesiącach. Kurs reala do amerykańskiego dolara, słabnący od 2011 roku równolegle do zwalniającego tempa wzrostu PKB w Chinach i spadających cen surowców, zbliża się do minimum z października 2002 roku. Podobnie zresztą zachowują się waluty większości emerging markets, jak również klasyczne commodity currencies (dolar australijski, nowozelandzki, kanadyjski, rand południowoafrykański).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas