Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 19:13 Publikacja: 17.09.2015 06:00
Kamil Czapnik, portfolio manager, Money Makers
Foto: GG Parkiet
Ważnym aspektem będzie również komentarz do decyzji Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, który zostanie zaprezentowany inwestorom wieczorem. W zależności od charakteru i kształtu tego przekazu będziemy mogli lepiej ocenić, czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości.
Rynek od dłuższego czasu spekuluje na temat terminu pierwszej od 2006 r. podwyżki stóp procentowych w Ameryce. Jeszcze jakiś czas temu wydawało się, że normalizacja polityki monetarnej w USA może rozpocząć się nawet we wrześniu. Napływające dane z amerykańskiej gospodarki wpisywały się w taki scenariusz. Pozytywny obraz amerykańskiej oraz światowej gospodarki w ostatnim czasie zaburzyły wydarzenia w Chinach. Ostatnie silne spadki indeksów na rynku chińskim pod koniec sierpnia, których byliśmy świadkami, oraz obawy o stan gospodarki Państwa Środka wprowadziły kolejny czynnik niepewności co do tempa wzrostu globalnej gospodarki. Decyzja lub zapowiedź przybliżonego terminu podwyżki stóp procentowych w USA będzie miała istotny wpływ na rentowność amerykańskich obligacji skarbowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas