Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao
W 1994 r. pomiędzy lutym (kiedy Fed podniósł stopy po raz pierwszy) a kwietniem S&P 500 stracił 8,9 proc., a w 2004 r. pomiędzy lutym a sierpniem (pierwsza podwyżka w czerwcu) stracił 8,2 proc.
Na tym kończyły się negatywne reakcje na początek fazy podwyżek stóp i powracała silna hossa trwająca trzy–sześć lat. Można odnieść wrażenie, że mając w pamięci te precedensy sprzed 11 i 21 lat, amerykański rynek akcji wykonał wyprzedzającą korektę i ewentualna pierwsza podwyżka nie zrobi już na nim większego wrażenia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.