Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao
W 20 ostatnich tego typu 15-miesięcznych okresach S&P 500 zawsze zyskiwał, co tłumaczone było oddziaływaniem czteroletniego cyklu politycznego w USA. W środę upłynął rok od początku kolejnego tego typu okresu. Ktoś, kto rok temu, pod koniec września 2014 r., kupił amerykańskie akcje, licząc na to, że „cykl prezydencki" kolejny raz da przyzwoicie zarobić, musi się czuć rozczarowany, gdyż w okresie minionych 12 miesięcy S&P 500 stracił 2,6 proc. Wśród 21 cykli prezydenckich od 1934 r. to najsłabsza stopa zwrotu po pierwszych 12 miesiącach stosowania tej strategii.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.