Niska aktywność nie potwierdzała aspiracji zakończenia ruchu wtórnego. Wobec tego trzeba się liczyć z dalszymi wahaniami w ramach korekty. Poziom optymizmu graczy się obniżył, co dobrze rokuje na przyszłość. Jednak by zakończyć korektę, potrzebna jest choćby chwila strachu. Gdy się pojawi, będzie można wrócić do trendu.

Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne, rozpoczynający się tydzień nie będzie w nie zbyt obfity. W poniedziałek pojawią się dane o dynamice wynagrodzeń i zatrudnienia w polskim sektorze przedsiębiorstw. Oczekuje się, że wynagrodzenia będą rosły wolniej niż miesiąc wcześniej. Tym samym to kolejny argument za tym, by nie oczekiwać w najbliższym czasie powrotu dynamiki cen na poziomie konsumentów choćby do stabilizacji w skali rok do roku.

We wtorek z uwagą będziemy śledzić wartość wskaźnika ZEW w Niemczech oraz dane o zmianie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Polsce. Towarzyszyć im będzie informacja o dynamice cen producenckich. Z USA napłyną wieści o aktywności po stronie podaży na amerykańskim rynku nieruchomości (liczba wydanych pozwoleń na budowę oraz nowych budów). W środę poznamy polską stopę bezrobocia, a także dane o obrotach na rynku wtórnym amerykańskich domów. W czwartek, jak co tydzień, czeka nas zapoznanie się z raportem o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Ubiegłotygodniowy odczyt był najniższy od 1973 r., ale to w ujęciu nominalnym. Trzeba bowiem wiedzieć, że w relacji do wielkości zasobu osób zdolnych do pracy to już są historyczne minima. Tego dnia pojawi się również informacja o zmianie cen amerykańskich domów oraz poznamy wartości indeksu wskaźników wyprzedzających. Wreszcie piątek – dzień, w którym pojawią się wstępne odczyty wskaźników PMI dla najważniejszych gospodarek świata. W tym wypadku możemy mieć do czynienia z wpływem na wyceny, gdyż dane wstępne łatwo mogą zaskoczyć. Szczególnie że w ostatnim czasie inwestorzy wyglądają oznak poprawy koniunktury.

Powoli rozkręca się sezon publikacji wyników finansowych spółek zachodnich. W poniedziałek poznamy raport PepsiCo. We wtorek wyniki opublikują Goldman Sachs, Intel, Johnson & Johnson oraz Philip Morris. W środę raportować będą: EMC, Qualcomm i U.S. Bancorp, a w czwartek Verizon oraz na naszym podwórku PKN Orlen. Na piątek zaplanowany jest raport General Electric.