Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.09.2016 08:45 Publikacja: 21.09.2016 08:45
Jarosław Niedzielewski, zarządzający funduszami Investors TFI
Foto: Archiwum
Nadeszła godzina próby dla siły i trwałości ostatniej fali hossy. Jednak nie wszystkie rynki zostały potraktowane w ten sam sposób. W przypadku indeksu Nasdaq czy polskich indeksów grupujących małe i średnie spółki korekta jest praktycznie niezauważalna, szczególnie biorąc pod uwagę skalę wakacyjnych zwyżek. Dla giełd w Paryżu czy we Frankfurcie oraz na wielu rynkach wschodzących ostatni cios okazał się nieco bardziej bolesny, ale generalnie nic wielkiego się nie stało. Większość dorobku z ostatnich dwóch miesięcy została zachowana. Gorzej wyglądają rynki akcji we Włoszech, Japonii czy nasz nieszczęsny WIG20, który jest już klasą samą dla siebie w emanowaniu słabością. Za głównego winowajcę spadków z ostatnich dni uznano oczywiście banki centralne, które albo rozczarowywały inwestorów, jak Europejski Bank Centralny, nie robiąc nic, albo groziły podwyżką stóp, jak przedstawiciele Fedu. Pamiętna, piątkowa sesja, gdy indeksy na Wall Street zaliczyły największe tąpnięcie od panicznej wyprzedaży po brytyjskim referendum, rzeczywiście miała prawo zmrozić inwestorów. Wysokie obroty, szerokość spadków, nagły wzrost zmienności po dłuższej chwili spokoju, to wszystko sugerowało, że korekta szybko się nie skończy, choć trudno było ocenić jej potencjalną głębokość.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsza sesja nowego tygodnia przynosi wyraźne schłodzenie nastrojów wśród inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. A to przekłada się na wyprzedaż krajowych akcji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Najważniejsze rynki akcji mają za sobą kolejny wzrostowy tydzień. W przypadku indeksów europejskich udało się ugrać trzeci tydzień zwyżek w serii.
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas