Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 15:59 Publikacja: 04.10.2016 08:58
Na dobre nastroje wpływ miało kilka czynników. Po pierwsze – odczyty wskaźników PMI dla przemysłu. Ten dla Polski wyniósł 52,2 pkt i był o 0,2 pkt lepszy od prognozy. W przypadku Niemiec i całej strefy euro dane były zgodne z oczekiwaniami, a ISM dla amerykańskiego przemysłu wyniósł aż 51,5 pkt wobec prognozy 50,5 pkt. Po drugie – pokłosie piątkowych informacji dotyczących Deutsche Banku. Jego szef zapewniał bowiem pracowników, że jego instytucja ma najbezpieczniejszy bilans w ostatnich dwóch dekadach. Ponadto pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o możliwości zredukowania ogromnej kary 14 mld USD nałożonej na bank przez amerykański Departament Sprawiedliwości. I po trzecie – WIG20 miał za sobą serię kilku spadkowych sesji (strata 3,7 proc. w ciągu sześciu dni), więc wzrostowa korekta była naturalną reakcją. Zwłaszcza w obliczu niższej aktywności inwestorów wynikającej z braku sesji we Frankfurcie (Święto Zjednoczenia Niemiec). Z technicznego punktu widzenia poniedziałkowy wzrost WIG20 zbiegł się w czasie z obroną wsparcia na poziomie 1710 pkt. Barierę tę wyznacza dołek z 12 września. Jego przebicie idealnie wpisywałoby się w układ spadkowy, budowany na wykresie od połowy sierpnia. Dopóki jednak poziom ten jest broniony przez byki, dopóty istnieją szansę na zmianę krótkoterminowego układu sił w segmencie blue chips.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas