Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na dobre nastroje wpływ miało kilka czynników. Po pierwsze – odczyty wskaźników PMI dla przemysłu. Ten dla Polski wyniósł 52,2 pkt i był o 0,2 pkt lepszy od prognozy. W przypadku Niemiec i całej strefy euro dane były zgodne z oczekiwaniami, a ISM dla amerykańskiego przemysłu wyniósł aż 51,5 pkt wobec prognozy 50,5 pkt. Po drugie – pokłosie piątkowych informacji dotyczących Deutsche Banku. Jego szef zapewniał bowiem pracowników, że jego instytucja ma najbezpieczniejszy bilans w ostatnich dwóch dekadach. Ponadto pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o możliwości zredukowania ogromnej kary 14 mld USD nałożonej na bank przez amerykański Departament Sprawiedliwości. I po trzecie – WIG20 miał za sobą serię kilku spadkowych sesji (strata 3,7 proc. w ciągu sześciu dni), więc wzrostowa korekta była naturalną reakcją. Zwłaszcza w obliczu niższej aktywności inwestorów wynikającej z braku sesji we Frankfurcie (Święto Zjednoczenia Niemiec). Z technicznego punktu widzenia poniedziałkowy wzrost WIG20 zbiegł się w czasie z obroną wsparcia na poziomie 1710 pkt. Barierę tę wyznacza dołek z 12 września. Jego przebicie idealnie wpisywałoby się w układ spadkowy, budowany na wykresie od połowy sierpnia. Dopóki jednak poziom ten jest broniony przez byki, dopóty istnieją szansę na zmianę krótkoterminowego układu sił w segmencie blue chips.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.