W Warszawie padł remis

W poniedziałek, wtorek i środę notowania WIG20 pięły się w górę. Czwartkowa sesja przyniosła kosmetyczną zmianę notowań. Mieszane nastroje panowały nie tylko w segmencie blue chips, ale i na szerokim rynku.

Aktualizacja: 06.02.2017 15:55 Publikacja: 06.10.2016 18:33

W Warszawie padł remis

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

W poniedziałek, wtorek i środę notowania WIG20 wyraźnie pięły się w górę, odrabiając tym samym sporą część wrześniowych strat. W czwartek od samego rana wskaźnik dużych spółek utrzymywał się pod kreską. Popyt zaczął odzyskiwać inicjatywę dopiero w końcówce, co pozwoliło kończyć dzień w nieco lepszych nastrojach. Ostatecznie, na fixingu WIG20 tracił jednak symboliczne 0,02 proc., co oznacza przerwanie trzydniowej serii.

W szerszym horyzoncie sytuacja WIG20 pozostawia wiele do życzenia. Od połowy sierpnia indeks znajduje się w trendzie spadkowym, a stopa zwrotu liczona od wiosennych maksimów (1999 pkt.) wynosi -12 proc. Z technicznego punktu widzenia, notowania wskaźnika pozostają w dość bezpiecznej odległości od najbliższego silnego wsparcia, które można utożsamiać z poziomem okrągłych 1700 pkt.

W czwartek, mieszane nastroje panowały nie tylko w segmencie blue chips, ale i na szerokim rynku. W mWIG40, na uwagę zasługuje kilkunastoprocentowy wystrzał notowań Echo Investment. W tym tygodniu spółka poinformowała o wysokiej dynamice sprzedaży mieszkań w III kwartale oraz o zakupie działki przy ul. Towarowej w Warszawie.

Gwiazdą sWIG80, były drożejące o kilkanaście procent papiery Mostostal Warszawa. Powód? Hiszpańska grupa Acciona ( inwestor strategiczny Mostostalu Warszawa od 1999 r.) oraz jej zależna spółka Acciona Infraestructuras dokonały przeniesienia akcji Mostostal między stronami. Transakcja objęła 10,02 mln akcji stanowiących 50,09 proc. ogólnej liczby akcji i głosów.

Na szerokim rynku brylowała groszowa Sadovaya. W ciągu trzech ostatnich sesji kapitalizacja ukraińskiej spółki wydobywczej podskoczyła o ponad 80 proc., w rezultacie akcje są najdroższe od półtora roku.

Wielomiesięczne rekordy Sadovai nie są wyjątkiem: w trakcie czwartkowej sesji kursy 11 spółek notowanych na GPW osiągnęły – co najmniej roczny szczyt. Do tego grona należały m.in.: Awbud, Boryszew, Polwax oraz Wirtualna Polska. Analogicznie, na rocznym dołku znajdują się wyceny czterech firm: Aplitt, BOŚ Banki oraz PGE.

Giełda
Tym razem bez rekordów na GPW
Giełda
Indeksy na GPW cofają się spod szczytów
Giełda
Nie było źle
Giełda
Stopy w dół
Giełda
WIG20 bez rekordu intra, ale z najwyższym zamknięciem w tym roku
Giełda
Mocny początek sesji. WIG z rekordem