Czerwona Europa

Czwartkowy handel na większości europejskich giełd toczył się pod dyktando podaży. Niestety, wyjątkowo słabo radziła sobie GPW.

Aktualizacja: 06.02.2017 16:09 Publikacja: 13.10.2016 18:49

Czerwona Europa

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

W tym tygodniu sytuacja na GPW zmienia się zupełnie jak w kalejdoskopie. W poniedziałek WIG20 wyraźnie zwyżkowały , we wtorek traciły, a w środę ponowie górą był popyt, a w czwartek do głosu wróciła podaż. Od samego rana kurs WIG20 utrzymywał się pod kreską, na finiszu tracąc 1,87 proc. do 1727 pkt.

W czwartek taniały akcje przytłaczającej większość spółek z segmentu blue chips. Na tym tle, pozytywnie wyróżniało się m.in. LPP. Akcje odzieżowej spółki które rosną, i to bez większych przestojów, od końcówki września. Ogromny ciężar dla rynku stanowiły zwłaszcza duże banki (PKO BP i Pekao) oraz - ze względu na silną przecenę miedzi – taniejące akcje KGHM.

Nienajlepsza postawa WIG20 nie jest niczym nowym. Martwić powinno jednak schłodzenie nastrojów w segmentach mWIG40 (średnie spółki) oraz sWIG80 (małe spółki). W czwartek oba indeksy traciły, październikowe stopy zwrotu również są ujemne.

Analizując szeroki rynek, kolejny dzień, dobrze radziły sobie papiery Prairie Mining Limited. W październiku akcje wydobywczej spółki zdrożały o ponad 120 proc., i w rezultacie znajdują się na wielomiesięcznych szczytach.

W czwartek wsparciem dla GPW, nie mogło być otoczenie. Tego dnia niemal na wszystkich europejskich parkietach dominowała czerwień. Bardzo słabo radziły sobie indeksy w Niemczech, Francji oraz we Włoszech. Ogólnoeuropejską wyprzedaż, można tłumaczyć dwoma czynnikami. Pierwszy z nich, to nic innego jak reakcja inwestorów na publikację sprawozdania z wrześniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Tzw. „minutki" pokazały, że w USA narasta nastawienie na rzecz szybkiego podwyższenia stóp procentowych, co oczywiście nie wróży zbyt dobrze rynkom akcji (scenariusz bazowy zakłada grudniową podwyżkę – red.).

Drugi cios wymierzony giełdowym bykom , który niejako „ustawił" przebieg europejskiej sesji, stanowiły gorsze od oczekiwań dane na temat chińskiego importu i eksportu. W dobie globalizacji, spowolnienie gospodarki Państwa Środka, to nic dobrego dla Europy.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia