Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 15:35 Publikacja: 21.10.2016 08:52
Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao
Foto: Archiwum
W poprzedniej dekadzie krótkie epizody deflacji na PPI zdarzały się 3-krotnie i kończyły się wyjściem zmiany rocznej indeksu cen produkcji przemysłowej na plus w lutym 2002, grudniu 2005 oraz maju 2010. W tych trzech przypadkach pierwsza podwyżka stóp RPP nadchodziła odpowiednio dwa lata i cztery miesiące później, rok i cztery miesiące później oraz sześć miesięcy później. W każdym z tych trzech ostatnich cykli pierwsza podwyżka stóp banku centralnego nadchodziła dopiero po dotknięciu lub przekroczeniu przez zmianę roczną CPI środka dopuszczalnego przez RPP przedziału wahań, czyli poziomu 2,5 proc. Obecnie dynamika CPI wynosi -0,5 proc. i wydawałoby się, że szybki wzrost o 3 pkt proc. jest niemożliwy. I zapewne jest, chociaż w poprzedniej dekadzie takie rajdy się zdarzały i nie zajmowały zbyt wiele czasu: gdy w 2004 roku ceny skoczyły po wejściu Polski do UE, wzrost rocznej dynamiki CPI o 3 pkt proc. zajął jedynie pięć miesięcy, w latach 2007–2008 zajęło to dziesięć miesięcy, zaś w latach 2010–2011 – dziewięć miesięcy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas