GPW skutecznie oparła się przecenie

Mimo spadków na zagranicznych giełdach WIG20 zakończył notowania na plusie.

Aktualizacja: 06.02.2017 13:15 Publikacja: 16.11.2016 17:50

GPW skutecznie oparła się przecenie

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Inwestorzy z warszawskiego parkietu nie doczekali się efektownego odbicia, choć pierwsze godziny handlu dawały cień nadziei na pozytywne zakończenie sesji. Niestety sił giełdowym bykom starczyło jedynie na pierwszą połowę sesji. W jej drugiej części do głosy doszli sprzedający spychając główne indeksy pod kreskę. Ostatecznie WIG20 wybronił się przed spadkami, kończąc notowania na niewielkim plusie, jednak apetyty inwestorów były dużo większe.

Krajowe wskaźniki  w przez większa część sesji poruszały się zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez największe europejskie rynki akcji, gdzie, w miarę upływu notowań słabość indeksów była  coraz bardziej widoczna. Skala przeceny nie była zbyt duża  ograniczona i w zasadzie nigdzie nie przekracza na razie 1 proc. Do zakupów akcji nie zachęcały coraz silniejsze przekonanie o grudniowej podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz wyprzedaż na rynku surowców.

Na tle pozostałych giełd Starego Kontynentu pozornie warszawska giełda zaprezentowała się całkiem nieźle, ponieważ większość parkietów zakończyła notowania pod kreską. Trudno jednak mówić o zmianie nastawienia inwestorów do naszego rynku, gdy nastroje wokół rynków wschodzących wciąż pozostają fatalne, o czym może świadczyć spadek wartości ich walut, nie wyłączając złotego.

Wśród największych spółek z WIG20 najlepiej wypadły walory  Eurocashu, odbijając o ponad 7 proc.  po ostatniej przecenie. Popyt uaktywnił się również na papierach PGNiG i PKN Orlen

Jednocześnie mocno ciążyło indeksom papiery KGHM, które traciły kolejną sesję z rzędu w  reakcji na wyraźny spadek notowań miedzi. Podaż uaktywniła się także na papierach PGE. Wciąż w niełasce pozostała Enea , notując największy sesyjny spadek (3,45 proc.) wśród potentatów z WIG20.

Nieco słabsze  nastroje panowały na szerokim rynku. Przy czym gorzej wypadł segment spółek małych wchodzących w skład indeksu sWIG80, gdzie w przewadze były taniejące walory.

Giełda
Czy coś zatrzyma byki?
Giełda
Tym razem bez rekordów na GPW
Giełda
Indeksy na GPW cofają się spod szczytów
Giełda
Nie było źle
Giełda
Stopy w dół
Giełda
WIG20 bez rekordu intra, ale z najwyższym zamknięciem w tym roku