Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 12:45 Publikacja: 15.12.2016 07:03
Foto: GG Parkiet
Na tle Europy nasz rynek prezentował się bardzo okazale. Lepsze od WIG20 były tylko węgierski BUX i islandzki ICEX. Na większości rynków Starego Kontynentu dominowały umiarkowane zniżki, nieprzekraczające 1 proc. Jak widać, część inwestorów postanowiła zrealizować zyski przed wieczorną decyzją Fedu w sprawie stóp procentowych i konferencją dotyczącą przyszłej polityki monetarnej amerykańskich władz. Ta ostrożność ominęła polski parkiet, zwłaszcza największe spółki. Warto zwrócić uwagę, że WIG20 od początku grudnia zyskał już 7,5 proc., potwierdzając tym samym, że efekt sezonowy zwany rajdem św. Mikołaja faktycznie istnieje. Z technicznego punktu widzenia celem dla indeksu pozostaje pułap 2000 pkt, a wsparciem okolica 1870 pkt. Co istotne, na warszawskim parkiecie cały czas utrzymują się wysokie obroty, które w środę jeszcze przed fixingiem przekroczyły 950 mln zł.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas