Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.02.2017 07:03 Publikacja: 01.02.2017 07:03
Kamil Cisowski, MetLife TFI
Foto: Archiwum
W momencie, gdy z bazy znikły spadki ze stycznia 2016 r., okazuje się, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy polscy inwestorzy mogli zarobić 15–40 proc. (w zależności od tego, czy wybrali ekspozycję na duże spółki czy „misie"). Oczywiście nie pozostaje to bez znaczenia, jeżeli chodzi o napływy – w styczniu niemal na pewno będą one w funduszach akcji wyraźnie dodatnie (po raz pierwszy od marca 2016 r.).
W chwili obecnej powoli wyczerpują się powody, dla których polska miałaby w najbliższym czasie nadal wyróżniać się na tle innych rynków wschodzących. Rynek (w szczególności średnie spółki) jest dość mocno wykupiony, zdyskontowano już ostatnie decyzje agencji ratingowych czy nawet zahamowanie spadku dynamiki PKB w IV kwartale 2016 r. Nie oznacza to oczywiście, że czeka nas wyraźna korekta – to będzie zależało od reszty świata – ale warto trzymać oczekiwania w ryzach. Niezwykle dobre globalne nastawienie do rynków akcji może zostać w najbliższym czasie przyhamowane przez zwiększenie ryzyka podwyżki stóp w USA w marcu, korektę cen surowców, Brexit czy obawy o dalszą politykę handlową Stanów Zjednoczonych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas