Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kamil Cisowski, MetLife TFI
W momencie, gdy z bazy znikły spadki ze stycznia 2016 r., okazuje się, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy polscy inwestorzy mogli zarobić 15–40 proc. (w zależności od tego, czy wybrali ekspozycję na duże spółki czy „misie"). Oczywiście nie pozostaje to bez znaczenia, jeżeli chodzi o napływy – w styczniu niemal na pewno będą one w funduszach akcji wyraźnie dodatnie (po raz pierwszy od marca 2016 r.).
W chwili obecnej powoli wyczerpują się powody, dla których polska miałaby w najbliższym czasie nadal wyróżniać się na tle innych rynków wschodzących. Rynek (w szczególności średnie spółki) jest dość mocno wykupiony, zdyskontowano już ostatnie decyzje agencji ratingowych czy nawet zahamowanie spadku dynamiki PKB w IV kwartale 2016 r. Nie oznacza to oczywiście, że czeka nas wyraźna korekta – to będzie zależało od reszty świata – ale warto trzymać oczekiwania w ryzach. Niezwykle dobre globalne nastawienie do rynków akcji może zostać w najbliższym czasie przyhamowane przez zwiększenie ryzyka podwyżki stóp w USA w marcu, korektę cen surowców, Brexit czy obawy o dalszą politykę handlową Stanów Zjednoczonych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na GPW poniedziałkową sesję zaczęły od cofnięcia. Inwestorzy czekają na konkrety w sprawie ceł.
Czy stare giełdowe powiedzenie, że „niedźwiedzie skaczą z okna, a byki wchodzą po schodach”, wciąż ma zastosowanie?
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.