Szeroki rynek podażowy

Ostatnie dwie sesje w USA pociągnęły nowojorskie indeksy na roczne minima. Nie było ku temu specjalnych powodów, a jednak doszło do dwóch spadków rzędu 2 proc. każdy.

Publikacja: 18.12.2018 18:25

Szeroki rynek podażowy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Tak słaba końcówka roku jest zaskoczeniem. Być może jest to reakcja na spodziewane podniesienie stóp procentowych, ale z drugiej strony nie powinno to być zaskoczeniem. Azja w reakcji na to również się zaczerwieniła.

WIG20, który zachowuje się ostatnio zdecydowanie lepiej, również uległ presji otoczenia i otworzył się pod kreską. Po 2-óch godzinach handlu nastroje w Europie poprawiły się, DAX wyszedł na „plus", w ślad za nim WIG20. Pociągnął do 2300 pkt. i tu się zatrzymał do otwarcia w USA. Kiedy za oceanem wzrosty potwierdziły się, ruszył jeszcze 15 pkt. w górę. Wzrost 1,5 proc. przy lepszym niż zwykle wolumenie, niemal dwukrotnie wyższym niż podczas wczorajszej spadkowej sesji, powinien cieszyć. Dotyczy to jednak tylko 20-tki, mWIG40 i sWIG80 spadły. Presja podażowa na szerokim rynku jest dobrze widoczna, choć podaż nie jest szczególnie agresywna, obrót niewielki, spadki wynikają z braku popytu.

Ciągnęły w górę spółki energetyczne, a także Pekao S.A. (+4,5 proc.).

Do końca roku pozostało 5 sesji. Wydaje się, że ile nie dojdzie do trzęsienia ziemi, jakim mogłoby być zwalenie się indeksów amerykańskich poniżej wczorajszych dołków, to powinniśmy dowieźć główny indeks powyżej 2220 pkt. Po drodze, w piątek wygasa grudniowa seria kontraktów. Tymczasem reszta rynku pozostaje podażowa, być może z powodu podaży podatkowej, choć zwykle taka podaż nie wymuszała spadków, bo księgowanie strat polegało na sprzedaży i odkupieniu. W tym roku chyba brakuje chęci do przetrzymywania papierów, nie są odkupywane.

Witold Zajączkowski

Giełda
Spadkowe otwarcie maja
Giełda
Początek maja pod kreską. Zwyżki CD Projektu, rozczarowały banki
Giełda
Czy Fed zatrzymał spadki?
Giełda
Na giełdzie w Warszawie mało chętnych do zakupów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Giełda
Banki centralne żądne złota
Giełda
Rynki w odwrocie na koniec kwietnia