Koniec siły złota?

Poranek maklerów: poniedziałkowa sesja na GPW zaczęła się od lekkich spadków. Jak sytuację oceniają analitycy?

Publikacja: 30.09.2019 10:07

Koniec siły złota?

Foto: Bloomberg

Kamil Cisowski, analityk DI Xelion

Piątkowa sesja w Europie przebiegała w dość sielskiej atmosferze. Indeksy w godzinach porannych potwierdziły wskazania kontraktów futures i po dodatnim otwarciu kontynuowały ruch w górę do wczesnych godzin popołudniowych, po czym zaczęły się lekko korygować. Rano sentyment mogły lekko poprawiać dane o francuskiej inflacji, która na poziomie CPI wyniosła 0,9% r/r, ponownie okazała się niższa od oczekiwań (0,1 pp) i potwierdza, że słabość gospodarki nie jest jedynym zmartwieniem EBC. Dynamika cen wydaje się permanentnie niższa niż cel Banku, co wspiera w Radzie frakcję widzącą pole do dalszego luzowania polityki pieniężnej. DAX wzrósł finalnie o 0,7%, WIG20 o 0,6%, mWIG40 o 0,2%, a sWIG80 o 0,1%. Silny ruch w górę kontynuował mBank (+6,7%), zyskiwało także wymienione jako jego potencjalny kupiec PKO BP.

Dane z USA również miały pozytywny charakter. Wskaźnik core PCE (preferowana miara Fed) wzrósł o 0,1% m/m, potwierdzając, że FOMC raczej nie musi się obawiać o dynamikę cen, lepsze od oczekiwań były informacje o zamówieniach na dobra trwałe (0,2% m/m vs. konsensus -1,1% m/m). Nie wywołało to wielkiej reakcji dolara, ale kurs EURUSD oscyluje wciąż wokół tegorocznych minimów, a w kontekście retoryki Fed coraz więcej wskazuje, że punkt zwrotny jest dopiero przed nami. Jest to jedna z przyczyn słabości złota, które po trzech miesiącach siły kończy wrzesień na minusie. Jest to raczej naturalne po tak silnym wybiciu, ale jeżeli miesiąc zostanie zamknięty poniżej 1500 USD za uncję, wygenerowany zostanie dość poważny sygnał techniczny, a skala korekty mogłaby sięgnąć strefy 1400-1430 USD.

Rozpoczęta dość neutralnie sesja w USA zakończyła się wyraźnymi spadkami indeksów. S&P500 straciło 0,5%, a NASDAQ 1,1%. Rynkowi ciążyła afera ws. nielegalnych nacisków na ukraińskiego premiera (który zaprzecza, by do nich doszło), ale szkodziły także przecieki o tym, że gabinet prezydenta Trumpa rozważa działania, które miałyby ograniczać napływ amerykańskiego kapitału do Chin, nie do końca zbieżne z tezą, że w październiku ujrzymy rozejm w wojnie handlowej.

Akcje azjatyckie są dziś pod presją, pomimo dobrego odczytu Caixin PMI dla Chin (51,4 pkt. vs. konsensus 50,2 pkt.). Na tle reszty indeksów zauważalnie wyróżnia się Hong Kong, jedyny z nich będący w momencie pisania komentarza nad kreską. Notowania futures wskazują, że Wall Street powinno być dziś silniejsze niż Europa, co nie zaskakuje po piątkowych zamknięciach. Bloomberg informuje, że po rozpoczynającej się dziś konwencji Partii Konserwatywnej w Manchesterze rząd Borisa Johnsona może zaproponować stronie unijnej kompromis, umożliwiający zawarcie porozumienia ws. Brexitu jeszcze w październiku. Dla Polski nie będzie się jednak w tym tygodniu liczyło wiele poza czwartkowym wyrokiem TSUE.

Krystian Brymora, analityk DM BDM

Początek ubiegłego tygodnia zdominowały kolejne słabe dane z przemysłu, co ustawiło sesje w Europie. Odczyt PMI dla niemieckiego „silnika gospodarki" był najniższy od 10 lat, wyraźnie poniżej prognoz, które zakładały już odbicie wskaźników koniunktury. Niemniej na kolejnych sesjach straty udało się odrobić i tydzień kończyliśmy 0,7% wzrostem na dużych spółkach. Straty przyniosły średnie i mniejsze podmioty. mWIG40/sWIG80 straciły odpowiednio 0,6 i 0,8%. W gronie tych spółek poznajemy kolejne raporty za... 2Q'19. Niektórzy (Kęty) pokazują już szacunki za 3Q'19. Kulminacja raportów „spóźnialskich" dziś, zapewne po sesji.

Kolejny dobry tydzień za sobą mają spółki odzieżowe. Mimo drożejącego dolara (>4,0 PLN) indeks WIG-Odzież zyskał prawie 5%, a w skali miesiąca aż 15%. Po drugiej stronie była Energetyka (-5,5%). Po raporcie i konferencji za 2Q'19 spadało PGE (-7% w skali tyg.).

Nowy tydzień, kończący miesiąc i kwartał, rozpoczynamy po relatywnie słabej sesji w Azji. Do tygodniowego święta szykują się Chińczycy (od wtorku 01.10). Rynki żyją dalej napięciem handlowym na linii USA-Chiny po informacjach o tym, że administracja Trumpa dyskutowała nad ograniczeniem dostępu do swojego rynku finansowego. W kalendarium makro bez istotnych publikacji. Dla nas kluczowy będzie wyrok TSUE dot. Kredytów w CHF (czwartek 03.10).

Piotr Neidek, analityk techniczny DM mBanku

Wrześniowa odpowiedź akcyjnych byków na sierpniową przecenę, okazuje się zbyt słaba, aby doszło do negacji podażowych sygnałów dla GPW. WIG20 od początku miesiąca jak na razie zyskał +1.6% i chociaż dzisiaj bilans ten może się nieco poprawić ze względu na kwartalne ubieranie okienek, to jednak Big Picture pozostaje negatywny. W długim terminie przewagę mają niedźwiedzie, które od stycznia ubiegłego roku zdominowały warszawski parkiet i nie można wykluczyć, że ich celem jest zepchnięcie WIGu w okolice dolnego ograniczenia kanału 2011 – 2019.r. W przypadku WIG20 czynnikiem podażowym może okazać się wciąż nieprzetestowany szczyt z maja 2016.r., do którego zbliżył się benchmark kilka tygodni temu, jednakże zabrakło 40-50 oczek do finalnego sprawdzianu. Nadal niepokoi słabość małych i średnich spółek, które wrzesień raczej nie mogą zaliczyć do udanych. sWIG80 jak i mWIG40 na chwilę obecną nie mogą pochwalić się dodatnią stopą zwrotu za miesiąc wrzesień i jeżeli dzisiaj akcyjne byki nie wezmą się za wyciągnięcie wycen ww. indeksów, na wykresach pojawią się kolejne podażowe świeczki zachęcające do dalszej deprecjacji. Piątkowe close okazało się najniższym tygodniowym zamknięciem benchmarku mWIG40 od trzech lat. Już trzeci tydzień z rzędu indeks ten traci na wartości i jeżeli w najbliższych dniach dojdzie do przerwania podstawy młotka uformowanego pod koniec sierpnia (3640pkt.) ursusy otworzą obie drogę w stronę 3.2k.

Giełda
Indeksy w Warszawie oddalają się od szczytów hossy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Straty odrobione, niepewność aktualna (Komentarz tygodniowy)
Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków