Jaki fundusz wybrać? Szczęśliwa trzynastka funduszy na II półrocze

Kolejna odsłona naszych półrocznych publikacji. Zarządzający wskazują najlepszy ich zdaniem fundusz (bądź zestaw dwóch) na kolejne miesiące.

Publikacja: 25.06.2023 21:00

Jaki fundusz wybrać? Szczęśliwa trzynastka funduszy na II półrocze

Foto: Adobe Stock

Ostatnio tego typu zestawienie publikowaliśmy pod koniec grudnia zeszłego roku. Wówczas w nazwach funduszy najczęściej występowały takie słowa jak: „obligacje”, „konserwatywny”, „ostrożny”. Defensywne fundusze oczywiście dały zarobić, choć I połowa roku była bardzo udana także dla akcji. Nadeszła pora na wskazanie optymalnych rozwiązań na II połowę roku.

Jakub Bentke

Jakub Bentke

Jakub Bentke

fot. R. Gardzinski

zarządzający, AgioFunds TFI

wskazany fundusz: Agio Akcji Małych i Średnich Spółek

Dane o PKB w I kwartale zaskoczyły pozytywnie. Wszystko wskazuje na to, że najsłabszy w polskiej gospodarce będzie II kwartał, ale spadająca inflacja przełoży się na wyższą siłę nabywczą krajowego konsumenta. Dlatego też oczekujemy w II połowie roku stopniowego odbicia gospodarczego, kontynuowanego w następnym roku. Nadal preferujemy krajowe tzw. misie. Od kilku miesięcy obserwujemy – na razie niewielkie – nabycia krajowych funduszy akcji. Pomaga rosnący popyt PPK. Wyceny pozostają na atrakcyjnych poziomach, a przed nami wzrosty gospodarki i perspektywa większych zysków na kolejny 2024 rok.

Hubert Kmiecik

Hubert Kmiecik

Hubert Kmiecik

fot. mpr

dyrektor inwestycyjny, Amundi Polska TFI

wskazane fundusze: 50 proc. Amundi Stars Global Ecology, 50 proc. Amundi Stars International Value

Uważamy, że korekta na rynkach akcji powinna być dobrą okazją do budowania długoterminowej pozycji na tym rynku. Akcjom powinna sprzyjać zmniejszająca się inflacja (szczególnie producencka – PPI) oraz oczekiwana perspektywa obniżek stóp procentowych. Oczekujemy również powolnej poprawy sytuacji w gospodarce. Uważamy, że w drugiej połowie roku powinien nastąpić powrót do sektorów dotychczas zachowujących się słabiej. Do łask inwestorów powinny powrócić spółki z sektora ESG. Po niezmiernie silnych i skoncentrowanych wzrostach spółek technologicznych lepsze powinny być spółki z segmentu value.

Piotr Zagała

Piotr Zagała

Piotr Zagała

fot. mpr

zarządzający, BNP Paribas TFI

wskazane fundusze: BNP Paribas Lokata Kapitału

Wysokie poziomy indeksów nastrojów wskazują, że na rynku akcji może mieć miejsce korekta. Z kolei po ostatnich danych makro obligacje w Polsce dyskontują już serię obniżek, a sądzę, że nie ma powrotu stóp poniżej 3 proc. w Polsce. Stąd obligacje Skarbu Państwa dają już niewielki upside. Dlatego na najbliższe pół roku polecamy BNP Paribas Lokata Kapitału, czyli fundusz obligacji korporacyjnych. Zakładany tzw. risk off nie powinien znacząco wpłynąć na rynek krajowych obligacji korporacyjnych – będzie dość płytki. Dlatego fundusz ten powinien dać bezpieczne 4,5 proc., czyli 9 proc. w skali roku.

Tomasz Salus

Tomasz Salus

Tomasz Salus

fot. mpr

prezes, Caspar TFI

wskazany fundusz: Caspar Obligacji, Caspar Globalny

Na II półrocze bezwzględnie polecam subfundusz Caspar Obligacji, złożony głównie z obligacji skarbowych oraz papierów gwarantowanych przez Skarb Państwa, więc można liczyć na relatywnie niski poziom ryzyka tego rozwiązania. Fundusz ten inwestuje w niewielkim stopniu w obligacje korporacyjne, więc ryzyko kredytowe jest również niskie. Natomiast osobom, które chcą być obecne na rynku akcji, polecam Caspar Globalny. Fundusz w dużym stopniu inwestuje w sektor energetyczny, przy czym traktuje go szeroko, bo jego spektrum zainteresowania to nie tylko tradycyjna energetyka (ropa, gaz czy węgiel), ale również – na co zwracam szczególną uwagę – energetyka atomowa.

Czytaj więcej

Najbardziej zasłużeni dla rozwoju branży TFI

Zespół zarządzający Esaliens TFI

wskazany fundusz: 50 proc. Esaliens Akcji, 50 proc. Esaliens Obligacji

Po hossie WIG20 szacujemy, że w II połowie roku przyjdzie okres wzrostów dla pozycji z WIG40 oraz mniejszych spółek, w których Esaliens Akcji jest mocno przeważony. Oczekujemy także dalszego bardzo dobrego zachowania sektora gier wideo, ale tych wyselekcjonowanych pierwszoligowych.

W II półroczu oczekujmy kontynuacji pozytywnych tendencji na rynku polskich papierów skarbowych. Globalny cykl podwyżek stóp procentowych dobiega końca i jest to zwykle dobry moment do zajmowania pozycji na rynku obligacji. W Polsce inflacja powinna dynamicznie spadać w kolejnych miesiącach, osiągając jednocyfrowy poziom pod koniec 2023 r., a realny staje się scenariusz obniżek stóp NBP jeszcze w tym roku.

Jarosław Niedzielewski

Jarosław Niedzielewski

Jarosław Niedzielewski

fot. A. Bogacz

dyrektor departamentu inwestycji, Investors TFI

wskazany fundusz: Investor Zabezpieczenia Emerytalnego

Druga połowa roku może być okresem, w którym nastąpi konfrontacja między próbującym wkroczyć na ścieżkę odbudowy globalnym przemysłem i handlem (po trwającej już rok słabości) a gospodarczymi skutkami wzrostu kosztu pieniądza oraz zacieśniania polityki kredytowej przez banki. Ubiegłoroczny szok związany z tempem i skalą podwyżek stóp wpłynął na rynki i wycenę różnych aktywów, ale nie zdążył przełożyć się jeszcze znacząco na realną gospodarkę (np. akcję kredytową poza hipotekami). Ponieważ trudno dziś wyrokować, który proces zyska przewagę w tym przeciąganiu liny, wydaje się rozsądne obstawienie obu pretendentów, czyli inwestowanie zarówno na rynku akcji (odbudowa przemysłu i powrót gospodarki do wzrostu), jak i obligacji (słabsze wyniki spółek, spowolnienie inwestycji, wzrost bezrobocia).

Bartosz Tokarczyk

Bartosz Tokarczyk

Bartosz Tokarczyk

fot. mpr

zarządzający, Noble Funds TFI

wskazane fundusze: 50 proc. Noble Fund Konserwatywny, 50 proc. Noble Fund Stabilny

Podtrzymujemy pozytywne nastawienie do Noble Fund Konserwatywnego, który wciąż oferuje wysoką bieżącą rentowność i niską wrażliwość na zmiany stóp procentowych. Warto też posiadać pewną ekspozycję na polskie obligacje skarbowe o większej wrażliwości. W związku z faktem, że wyceniają one już niemałą skalę łagodzenia polityki monetarnej, uwagę kierowalibyśmy jednak raczej do funduszy mieszanych, które dodatkowo posiadają ekspozycję na akcje. Przykładem może być Noble Fund Stabilny.

Marcin Żółtek

Marcin Żółtek

Marcin Żółtek

fot. mpr

wiceprezes, TFI PZU

wskazany fundusz: PZU Aktywny Globalny, PZU Sejf+

Gospodarki i rynki finansowe co rusz płatają nam figle. Na początku roku inwestorzy poddali się dezinflacyjnej euforii, a ostatnio okazało się, że największe banki centralne wciąż nie składają broni. Na giełdach inwestorzy wyczekują większej korekty w trendzie wzrostowym, ale ta uparcie nie nadchodzi. W tych warunkach jak ryba w wodzie czuje się PZU Aktywny Globalny. Jego bronią jest ponadprzeciętna aktywność w zakresie: alokacji, selekcji akcji i obligacji (np. wysoki wskaźnik active share i wykorzystywanie szerokiego instrumentarium rynku dłużnego) czy pozycjonowania na krzywej rentowności. Spokojniejszym wyborem jest PZU Sejf+ oparty na obligacjach krótkoterminowych. Papiery te są mniej wrażliwe na rynkową zmienność, oferując jednocześnie atrakcyjną rentowność, która stanowi bufor na wypadek uporczywej inflacji.

Sebastian Buczek

Sebastian Buczek

Sebastian Buczek

fot. A. Bogacz

prezes, Quercus TFI

wskazane fundusze: 50 proc. Quercus Agresywny, 50 proc. Quercus Stabilny

Na II połowę roku nadal polecamy nasz flagowy fundusz polskich akcji – Quercus Agresywny (pierwsza część portfela). Naszym celem dla WIG jest poziom 80 tys. punktów w 2024 r. Drugą część portfela stanowić będzie Quercus Stabilny, który w tym roku uzyskał jak dotychczas wynik na poziomie 9,7 proc. W jego przypadku inwestorzy mogą skorzystać nie tylko na części akcyjnej (zabezpieczanej okresowo instrumentami pochodnymi), ale także na części obligacyjnej. Nadal jesteśmy pozytywnie nastawieni do rozwoju sytuacji rynkowej w perspektywie zarówno II półrocza br., jak i 2024 r. Korekty można będzie wykorzystywać do uzupełnienia portfela.

Grzegorz Zatryb

Grzegorz Zatryb

Grzegorz Zatryb

fot. mpr

główny strateg, Skarbiec TFI

wskazane fundusze: Skarbiec Krótkoterminowy, Skarbiec Obligacja, Skarbiec Spółek Wzrostowych

Osobom chcącym spać spokojnie proponujemy Skarbiec Krótkoterminowy, fundusz dłużny o bardzo niskim profilu ryzyka. W ciągu najbliższych miesięcy niskie ryzyko nie będzie oznaczało jednak niskich zysków, ponieważ obecny poziom rentowności krótkich obligacji jest wysoki, co pozwoli do końca roku na wynik lepszy od lokaty bankowej. Jeżeli ktoś akceptuje istotne zmiany wartości portfela, w przypadku zainteresowania funduszami dłużnymi powinien wziąć pod uwagę subfundusz Skarbiec Obligacja. Zdecydowana preferencja dla stopy zwrotu względem stabilności portfela każe skierować uwagę na fundusze akcji. Tu proponujemy nasz największy fundusz, Skarbiec Spółek Wzrostowych. Przy wysokiej zmienności oferuje on ekspozycję na spółki o największym potencjale wzrostowym, mające perspektywy bycia liderem w swojej branży.

Andrzej Lis

Andrzej Lis

Andrzej Lis

fot.R. Gardziński

zarządzający, Rockbridge TFI

wskazane fundusze: 80 proc. Rockbridge Obligacji, 20 proc. Rockbridge Growth Leaders

Trwający od pewnego czasu rozdźwięk pomiędzy danymi napływającymi z gospodarki (bez wyraźnej poprawy) a zachowaniem rynków akcji (mocne wzrosty kursów i wysokie odczyty wskaźnika chciwości) skłania nas do zajęcia bardziej defensywnej pozycji. W naszym scenariuszu bazowym ryzyko recesji utrzymuje się na wysokim poziomie, a główna siła napędowa koniunktury, czyli konsument, szybko przejada oszczędności „pocovidowe”. Dlatego też na II półrocze preferujemy bezpieczną strategię dłużną o średniej duracji (80 proc. w Rockbridge Obligacji). Natomiast 20 proc. lokujemy w Rockbridge Growth Leaders, w którym znajdują się spółki mniej wrażliwe na cykl koniunkturalny, a mocno eksponowane na nowy megatrend sztucznej inteligencji.

Filip Nowicki

Filip Nowicki, zarządzający, Superfund TFI

Filip Nowicki, zarządzający, Superfund TFI

materiały prasowe

zarządzający, Superfund TFI

wskazane fundusze: 80 proc. Superfund Obligacyjny, 20 proc. Superfund Alternatywny

Superfund Obligacyjny to fundusz dłużny długoterminowy z umiarkowanym ryzykiem stopy procentowej. Jeśli stopy procentowe pozostaną stabilne, to fundusz z dużym prawdopodobieństwem w II półroczu osiągnie wyniki zbliżone do I półrocza i zbliży się do dwucyfrowych stóp zwrotu w ujęciu rocznym. Superfund Alternatywny, bo od wrześniowego dołka złoto wyraźnie odbiło, naruszając historyczne szczyty notowań. Również ceny spółek wydobywających metale szlachetnie solidnie wzrosły. Historycznie, wbrew intuicji, ceny złota i akcji spółek wydobywających kruszec zachowują się dobrze w okresie obniżek stóp procentowych w USA.

Sebastian Liński

Sebastian Liński

Sebastian Liński

fot. mpr

zarządzający, Uniqa TFI

wskazane fundusze: 50 proc. Uniqa Globalny Akcji, 50 proc. Uniqa Obligacji

Spośród funduszy akcji polecamy Uniqa Globalny Akcji. Jako fundusz globalnych rynków rozwiniętych inwestujący poprzez ETF-y sektorowe i tematyczne. Strategia ta pozwala na dynamiczne dostosowanie ekspozycji w zależności od otaczającej sytuacji rynkowej.

Z funduszy dłużnych polecamy Uniqa Obligacji. Proces dezinflacji następuje bardzo dynamicznie w największych gospodarkach, w tym w Polsce. Zeszłoroczna wysoka baza spowodowana następstwami wybuchu wojny w Ukrainie, problemami z podażą surowców energetycznych, żywności, wysokim kursem dolara jest najważniejszym czynnikiem obniżającym dynamikę inflacji CPI w krajowej gospodarce.

Fundusze inwestycyjne
Już bez szału popytu na fundusze dłużne
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Fundusze inwestycyjne
Mieszane perspektywy przed złotem
Fundusze inwestycyjne
USA pozostaną w hossie. W Polsce lepiej postawić na fundusz skarbowy
Fundusze inwestycyjne
Jesienią krajowe fundusze obligacji poderwały się do lotu
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Fundusze inwestycyjne
Jakub Głowacki, zarządzający Acer FIZ: Europa na krawędzi kryzysu
Fundusze inwestycyjne
Sektor TFI i klienci nie będą skłonni do większego ryzyka