Słaby początek roku. Na jaki fundusz teraz postawić?

Pierwsze trzy miesiące tego roku nie należały do udanych dla klientów TFI. Zarządzający na najbliższe miesiące radzą pozostać przy bardziej defensywnych aktywach, czyli dojrzałych spółkach oraz obligacjach skarbowych i korporacyjnych.

Publikacja: 11.04.2022 07:44

Słaby początek roku. Na jaki fundusz teraz postawić?

Foto: Adobestock

Po raz kolejny przeprowadziliśmy wśród zarządzających z TFI ankietę na temat ich zdaniem optymalnych funduszy na kolejne miesiące. Poprzednio podobne zestawienie publikowaliśmy w połowie stycznia, czyli w czasie, w którym nikt nie był w stanie przewidzieć wydarzeń, jakie rozegrały się na przełomie lutego i marca. Wówczas zarządzający szukali równowagi między akcjami oraz obligacjami, z naciskiem na te drugie. Jak się wówczas wydawało, po kiepskim roku fundusze dłużne oferowały już całkiem atrakcyjną rentowność przy ograniczonej zmienności. Kolejne miesiące jednak dla tej kategorii aktywów okazały się fatalne i nadal przynoszą one straty. Trzy miesiące później obligacje są jeszcze tańsze, a ich rentowności sięgają 5,5–6 proc. Z drugiej strony ryzyk wokół rynku akcji, które także są po słabym kwartale, nie brakuje. Na co stawiają zarządzający dziś?

Czytaj więcej

TFI poturbowane umorzeniami. Fatalny koniec trudnego kwartału

Artur Włoch

członek zarządu, Alior TFI

wskazane fundusze: 50 proc. Alior Ostrożny, 50 proc. Alior Spokojny dla Ciebie

Wydarzenia, z jakimi mamy obecnie do czynienia, stanowią duże źródło niepewności, które skutecznie komplikuje przewidywanie długoterminowych trendów na rynkach finansowych. Jedyne, co z większym przekonaniem można powiedzieć o najbliższych miesiącach, to utrzymanie się inflacji na zdecydowanie podwyższonym poziomie. Jednocześnie dużą niewiadomą będzie jej – oraz agresji Rosji na Ukrainę – wpływ na wzrost gospodarczy. Do momentu, kiedy tempo inflacji zacznie spadać, sugerowalibyśmy budowanie portfela z funduszy bezpiecznych. Nie są one tak eksponowane na zmiany stóp procentowych, a jednocześnie inwestycje w nie mają już dostatecznie wysoką rentowność. Dobrym pomysłem może okazać się też niewielka ekspozycja na rynek akcji. Wiele firm bez ubytku na marży może rosnące ceny półproduktów przerzucić na klientów, podwyższając ceny. Portfel budowalibyśmy obecnie w równej proporcji z funduszy Alior Ostrożny oraz Alior Spokojny dla Ciebie.

Adam Łukojć

zarządzający, TFI Allianz Polska

wskazane fundusze: 50 proc. Allianz Selektywny, 50 proc. Allianz Polskich Obligacji Skarbowych

Zarówno akcje, jak i obligacje są w Polsce tanie. Wskaźnik ceny do zysku dla indeksu WIG wynosi około 10 – znacznie mniej niż dla krajów rozwiniętych, gdzie przekracza 20, jak i dla krajów rozwijających się, gdzie jest w przybliżeniu równy 13. Rentowność dziesięcioletnich obligacji w niewielu krajach w miarę rozwiniętych zbliża się do 6 proc.; jeszcze nieco ponad miesiąc temu wynosiła 4 proc. Dlatego być może warto jest tę niską cenę polskich aktywów wykorzystać. Allianz Selektywny inwestuje w polskie akcje; to propozycja dla odważnych – ale bez odwagi trudno myśleć o tym, żeby ochronić swój kapitał przed inflacją. Wyniki polskich spółek są dobre i wydaje się, że ewentualne spowolnienie gospodarcze nie musiałoby doprowadzić do ich wyraźnego pogorszenia się; problemem polskiej giełdy jest raczej niskie zaufanie inwestorów i brak kapitału, a nie sytuacja fundamentalna spółek. Allianz Polskich Obligacji Skarbowych powinien być beneficjentem ewentualnego odbicia cen polskich obligacji. To propozycja, która idzie pod prąd ostatnich ruchów na rynku – polskie obligacje skarbowe mocno spadły, m.in. po zaskakująco wysokich odczytach inflacji. Pewna część inflacji powinna jednak okazać się przejściowa, wysokie stopy procentowe prawdopodobnie wpłyną negatywnie na gospodarkę i rentowności polskich obligacji skarbowych mogą zacząć spadać.

Piotr Rojda

zarządzający, Caspar AM

wskazane fundusze: 50 proc. Caspar Globalny, 50 proc. Caspar Stabilny

Od końcówki ubiegłego roku w funduszach była stopniowo budowana pozycja w sektorze energii. Spółki te powinny korzystać na niedoborach w podaży, na które to niedobory składa się nie tylko brak rosyjskiej ropy i gazu, ale także brak wzrostu produkcji ponad ustalone wcześniej przez OPEC ilości, niedostateczna infrastruktura w Wenezueli oraz niepewność co do porozumienia z Iranem. W ostatnich tygodniach wzrosła też ekspozycja części akcyjnej na spółki zbrojeniowe, które w funduszach były już obecne od dawna. Całą dolarową część dłużną Caspara Stabilnego stanowi ekspozycja na amerykańskie obligacje inflacyjne (około 20 proc. wartości funduszu), w części złotówkowej dominują obligacje zmiennokuponowe i takie o duration max trzy–cztery lata.

Marek Straszak

zarządzający, Generali Investments TFI, wskazane fundusze: Generali Oszczędnościowy, Generali Złota

Obecne otoczenie makroekonomiczne skłania do przeważania w portfelu inwestycyjnym aktywów o niższym profilu ryzyka bądź zmierzających do ochrony realnej wartości oszczędności. Otoczenie rosnących stóp procentowych oraz wysokiej inflacji prowadzi do spowolnienia wzrostu gospodarczego. Gdyby okazało się, że wzrost gospodarczy będzie poniżej jego potencjalnego poziomu, to mielibyśmy do czynienia ze środowiskiem stagflacyjnym. Dlatego w takim otoczeniu polecamy dwa fundusze Generali Oszczędnościowy oraz Generali Złota.

Generali Oszczędnościowy, bo jest to subfundusz z grupy dłużnych polskich korporacyjnych, jednak z istotnym udziałem papierów skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa, które w razie potrzeby służą jako poduszka płynnościowa i dodatkowo stabilizują wynik.

Generali Złota sprzyja środowisko wysokiej inflacji połączone z obniżanymi prognozami wzrostu gospodarczego, co stanowi dogodne otoczenie dla wzrostu cen złota. Na kurs tego metalu szlachetnego pozytywnie wpływa także podwyższone ryzyko geopolityczne związane z wojną wywołaną przez Rosję w Ukrainie.

Bartosz Tokarczyk

zarządzający, Noble Funds TFI

wskazane fundusze: Noble Fund Konserwatywny, Noble Fund Akcji Polskich

Na najbliższe miesiące polecamy Noble Fund Konserwatywny (mniejsze ryzyko) oraz Noble Fund Akcji Polskich (większe ryzyko) w proporcjach uzależnionych od apetytu na ryzyko. W przypadku Noble Fund Konserwatywnego zwracamy uwagę na komponent obligacji skarbowych, które posiadają wysoką bieżącą rentowność, ale wrażliwość całego portfela na zmiany stóp procentowych jest umiarkowana. Wsparciem są również polskie i zagraniczne obligacje korporacyjne, które obecnie charakteryzują się wysokimi kuponami. W przypadku funduszu Noble Fund Akcji Polskich zwracamy uwagę na szanse lepszego zachowania w przypadku deeskalacji działań wojennych i stosunkowo pozytywne perspektywy dla takich sektorów jak energia, użyteczność publiczna czy dobra podstawowe.

Jacek Babiński

wiceprezes, Pekao TFI

wskazane fundusze: 50 proc. Pekao Obligacji Samorządowych, 50 proc. Pekao Kompas

Uważamy, że to jeszcze nie koniec dużej zmienności i nerwowość na rynkach finansowych. Stąd sięgamy po najbardziej zachowawczy produkt z całej naszej oferty – Pekao Obligacji Samorządowych. Jego portfel opiera się o zmiennokuponowe instrumenty dłużne, głównie komunalne. Przy pomijalnym ryzyku kredytowym, pracuje on dziś z około 6-proc. rentownością (w skali roku, przed opłatą za zarządzanie). Nie rezygnujemy jednak całkowicie z akcji, stawiając też na Pekao Kompas. Choć jest on dziś także zdominowany przez krótkoterminowe obligacje, to może elastycznie zwiększać udział akcji w portfelu, wybiórczo wynajdując okazje na giełdach.

Sebastian Buczek

prezes, Quercus TFI

wskazane fundusze: 50 proc. Quercus Dłużny Krótkoterminowy, 50 proc. Quercus Ochrony Kapitału

Pierwszy kwartał przeszedł do historii jako okres niezbyt udany dla akcji i obligacji. Akcje rozpoczęły prawdopodobnie trend spadkowy. Obligacje kontynuowały negatywne tendencje z roku 2021. Jedynie surowce, z ropą i złotem na czele, przyniosły inwestorom powody do zadowolenia.

Nadal zakładamy, że cały rok 2022 powinien przynieść podwyższoną zmienność na giełdach, dlatego ciągle czekamy z zajęciem pozycji. Coraz bardziej podobają się nam polskie obligacje, zarówno skarbowe o stałym oprocentowaniu (rentowność dziesięciolatek zbliża się do 5,8 proc.), jak i korporacyjne o zmiennym. Te pierwsze zostały mocno przecenione przez ostatnie trzy kwartały, te drugie oferują wysokie kupony odsetkowe po wzroście stawek WIBOR do około 5 proc.

Zakładamy, że podwyżki stóp procentowych przez RPP zakończą się w II kwartale. W II połowie br. oczekujemy spowolnienia dynamiki PKB w Polsce i na świecie, co powinno sprzyjać oczekiwaniom inflacyjnym na rok 2023. Ponieważ rynki dyskontują z reguły zdarzenia przyszłe, a nie bieżące, powinno to sprzyjać instrumentom dłużnym. Szczególnie w tych krajach, gdzie proces normalizacji polityki pieniężnej jest już zaawansowany (Czechy, Polska).

Krzysztof Mazurek

prezes Rockbridge TFI

wskazane fundusze: Rockbridge Value Leaders, Rockbridge Obligacji 2

Rockbridge FIO Value Leaders inwestuje głównie na rynkach rozwiniętych (USA, Europa) w spółki typu "value", czyli takie, które charakteryzują się wysoką wartością fundamentalną w stosunku do ich wyceny rynkowej. W czasach podwyżek stóp procentowych spółki takie radzą sobie znacznie lepiej na giełdzie, co widać po pozytywnych stopach zwrotu z tego funduszu. Rockbridge Obligacji 2 jest wart uwagi defensywnych inwestorów, gdyż trwająca dynamiczna przecena na rynku obligacji doprowadziła do aktualnej rentowności obligacji na poziomie 5,5–6 proc., który jest bardzo atrakcyjny w stosunku do lokat bankowych.

Paweł Mizerski

wiceprezes, Uniqa TFI

40 proc. Uniqa Akcji Europejskich ESG, 60 proc. Uniqa Stabilnego Wzrostu

W takiej strukturze udział akcji w portfelu nie przekracza 70 proc., dopełnieniem są polskie obligacje skarbowe razem z obligacjami korporacyjnymi. W związku z inwazją Rosji Europa postanowiła zmienić politykę energetyczną. Oczywistym beneficjentem zielonej transformacji i tym samym zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu będą spółki sektora green energy, które są szeroko reprezentowane w funduszu Uniqa Akcji Europejskich ESG. Strategia funduszu Uniqa Stabilnego Wzrostu powinna poradzić sobie lepiej w sytuacji wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych. Fundusz koncentruje się na spółkach typu „value".

Fundusze inwestycyjne
Już bez szału popytu na fundusze dłużne
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Fundusze inwestycyjne
Mieszane perspektywy przed złotem
Fundusze inwestycyjne
USA pozostaną w hossie. W Polsce lepiej postawić na fundusz skarbowy
Fundusze inwestycyjne
Jesienią krajowe fundusze obligacji poderwały się do lotu
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Fundusze inwestycyjne
Jakub Głowacki, zarządzający Acer FIZ: Europa na krawędzi kryzysu
Fundusze inwestycyjne
Sektor TFI i klienci nie będą skłonni do większego ryzyka