Zagraniczna część portfela nadal w wielu przypadkach jest balastem dla funduszy akcji polskich, ale nie zawsze.
Ciężar technologii
Pierwsze tygodnie nowego roku są trudne na rynkach akcji, w tym polskim. Indeks szerokiego rynku we wtorek po południu lekko zwyżkował, jednak spadek od początku roku sięga około 7,5 proc. W takich warunkach trudno oczekiwać, by fundusze akcji polskich (uniwersalne oraz małych i średnich spółek) zarabiały, jednak różnice w wynikach są spore. Obecnie najlepszy fundusz od najsłabszego dzieli około 11 pkt proc.
Część funduszy już liczy dwucyfrowe straty. Co ciekawe, generalnie na dole tabeli znajdują się fundusze, które sporo inwestują za granicą. Nie jest to jednak regułą, bo są też przykłady funduszy niemal w 100 proc. skoncentrowanych na rynku polskim, ale również plasujących się na ostatnich miejscach w tabeli wyników. Dlaczego? Oczywiście odpowiedź tkwi w strukturze aktywów i np. wysokim udziale firm technologicznych. Wpływ na zachowanie tego typu spółek ma przecież nastawienie inwestorów do firm rosnących na głównych rynkach.
Czytaj więcej
Grupa podmiotów zrzeszonych w Izbie Zarządzających Funduszami i Aktywami powiększyła się o nową organizację: Związek Niezależnych Instytucji Finansowych (ZNIF), który uzyskał status podmiotu wspierającego IZFiA.
Ciekawym przykładem jest tu mBank Innowacji PL. Na liście jego aktywów są wyłącznie notowane na GPW spółki, głównie o charakterze wzrostowym, a także notowany w Amsterdamie InPost, z około 4,6-proc. udziałem w aktywach. Wyniki portfela? Aż 13,4 proc. spadku od początku roku. Jak przyznają zarządzający, za słabość funduszu odpowiada w zdecydowanej mierze utrzymująca się już od dłuższego czasu relatywna słabość wzrostowych, innowacyjnych składowych polskiego rynku akcji względem sektorów o bardziej tradycyjnym, dojrzałym charakterze. „Ten negatywny z punktu widzenia strategii funduszu układ rynkowy to w dużym stopniu pochodna globalnych tendencji, na które wpływ mają rosnące realne stopy procentowe, co oznacza, że rynek oczekuje bardziej zdecydowanych działań m.in. po stronie amerykańskiej Rezerwy Federalnej" – czytamy.