Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.11.2019 05:00 Publikacja: 26.11.2019 05:00
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
Kolejne sygnały świadczą o tym, że brokerzy foreksowi w końcu złapali oddech po tym, jak unijne ograniczenia dotyczące maksymalnego lewara znacząco ograniczyły ich zyski. Widać to było na przykładzie X-Trade Brokers. Firma w III kwartale zarobiła na czysto 15,5 mln zł, podczas gdy w tym samym okresie rok wcześniej miała 2,9 mln zł straty. Poprawę wyników zanotowała również firma CMC Markets (działa również w Polsce). W I półroczu roku obrachunkowego 2019–2020 r. (zakończył się on 30 września) broker zanotował 27,5 mln funtów zysku netto. W takim samym okresie rok wcześniej udało mu się zarobić 7,8 mln funtów. Przychody wzrosły z kolei z 70,6 mln GBP, do 102,3 mln GBP. – Jestem zadowolony z mocnych wyników w I półroczu. Tym razem w ostatnim roku mieliśmy niepewnością regulacyjną, która zawisła nad sektorem, a reakcja klienta była nieoczywista. Rok później widzimy, że klienci dostosowują się do tych zmian, utrzymując swoje zainteresowanie oferowanymi przez nas produktami i platformami. Z perspektywy regulacyjnej z zadowoleniem przyjęliśmy konsultacja przeprowadzane przez australijski nadzór. Wspieramy zmiany regulacyjne, które prowadzą do tego, że wszystkie podmioty działają według najwyższych standardów, chronią interesy klientów i wierzymy, że dzięki tym zmianom branża stanie się jeszcze silniejsza – wskazuje Peter Cruddas, dyrektor generalny CMC Markets. Australijski nadzór, wzorem tego, co zrobił europejski regulator, również rozważa ograniczenie dźwigni finansowej. Dla działających tam brokerów byłaby to bardzo duża zmiana. W momencie obowiązywania europejskich obostrzeń to między innymi firmy zarejestrowane w Australii kusiły inwestorów możliwością wykorzystania wyższej dźwigni finansowej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nad bitcoinem znów zaczyna wschodzić słońce. Notowania najważniejszej z kryptowalut w ostatnim czasie ponownie idą do góry.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Notowania „czarnego złota” odrobiły już część strat związanych z cłami, które na początku kwietnia zapowiedział Donald Trump. Droga do jeszcze wyższych poziomów cenowych jest jednak bardzo wyboista.
Złoto, po ustanowieniu nowego historycznego szczytu, który wypadł tuż pod poziomem 3500 USD za uncję, w ostatnich dniach zeszło na niższe poziomy. W poniedziałkowe popołudnie cena złota spadała o 0,3 proc., schodząc tym samym poniżej 3300 USD. Oznacza to, że w ciągu kilku dni cena kruszcu obniżyła się o ponad 200 USD.
Cena złota ustanowiła w poniedziałek nad ranem kolejny rekord – tym razem 3245,75 USD/oz. Później zeszła w okolice 3205 USD. Po południu była o 22 proc. wyższa niż na początku roku i o 35 proc. wyższa niż 12 miesięcy wcześniej. Obecnie wzrostowi cen złota sprzyja duża niepewność gospodarcza i geopolityczna. Czy jednak w nadchodzących miesiącach kruszec też będzie zyskiwał? O tym, że ma on spore szanse na dalsze zwyżki, przekonani się m.in. analitycy Goldmana Sachsa.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Z jednej strony ucieczka od ryzykownych aktywów, a z drugiej perspektywa obniżek stóp procentowych przez RPP, być może nawet jeszcze w maju, sprawiły że rajd w wykonaniu naszej waluty został bezlitośnie zatrzymany. Czas na ruch w drugą stronę?
Niepewność i niezdecydowanie wciąż dominują na rynku ropy naftowej. Jej notowania co prawda obroniły po raz kolejny ważne wsparcia, ale też nie mają sił, by powalczyć o mocniejszy ruch wzrostowy. W efekcie cena ropy odmiany WTI utknęła pod okrągłym poziomem 70 USD za baryłkę. Odpowiedź na pytanie co dalej uzależniona jest w dużej mierze od tego, co wydarzy się w kwestii ceł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas