Zagranica gra na spadki na GPW. Rekordowa liczba shortów i co z niej wynika

Obecnie w rejestrze publikowanym przez KNF widać aż 23 krótkie pozycje. To o trzy czwarte więcej niż w maju, kiedy WIG ustanowił historyczny rekord. Najchętniej shortowaną spółką niezmiennie jest CD Projekt.

Publikacja: 29.10.2024 13:07

Przybywa zagranicznych funduszy, które grają na spadek cen akcji polskich firm

Przybywa zagranicznych funduszy, które grają na spadek cen akcji polskich firm

Foto: Grzegorz Psujek

WIG oscyluje w okolicach 81 tys. pkt. Ostatnie miesiące nie są dla naszego rynku najlepsze, ale w dłuższym okresie stopa zwrotu z WIG prezentuje się imponująco. Od lokalnego minimum z jesieni 2022 r. indeks zyskał aż 73 proc.

Przybywa zagranicznych funduszy, które grają na spadek cen akcji polskich firm. Obecnie w rejestrze publikowanym przez KNF widać shorty na czternastu spółkach. Łącznie są aż 23 pozycje (wynoszące minimum 0,5 proc. netto). To o 43 proc. więcej niż miesiąc temu i 77 proc. więcej niż w maju, kiedy WIG ustanowił historyczny rekord.

Które spółki są shortowane?

Jeszcze miesiąc temu było widać krótkie pozycje na akcjach 9 spółek. Teraz jest ich 14. Są to: Alior Bank, CD Projekt, Cyfrowy Polsat, Dino, Eurocash, Grupa Azoty, JSW, Kęty, KGHM, Kruk, LPP, Pekao, PKO BP oraz PZU.

Najwięcej pozycji tradycyjnie dotyczy CD Projektu. Na spadki jego notowań gra pięć funduszy. Łącznie mają prawie 4 proc. pozycji netto. Notowania CD Projektu oscylują w okolicach 161 zł. Wprawdzie od września dominuje podaż, ale licząc od początki roku stopa zwrotu z akcji polskiego studia wynosi niemal 45 proc.

Uwagę zwraca duża aktywność jednego funduszu w rejestrze. To AHL Partners LLP, który ujawnił się na liście shortujących stosunkowo niedawno. Ma aktualnie aż 9 pozycji przekraczających 0,5 proc. netto. Stawia na spadek wyceny takich firm jak: PZU, CD Projekt, Kruk, LPP, PKO BP, Alior, Pekao, Kęty oraz KGHM.

Czytaj więcej

Coraz więcej funduszy gra na spadki notowań polskich firm

Czy wyceny na GPW będą spadać?

Eksperci potwierdzają, że rzeczywiście liczba zaraportowanych krótkich pozycji w rejestrze KNF mocno wzrosła w ostatnim czasie.

- Chociaż najłatwiej przypisać tu teorię grania inwestorów zagranicznych na spadki naszego rynku, to nigdy do końca nie znamy strategii poszczególnych zarządzających (krótkie pozycje na krajowym rynku mogą być tylko elementem strategii long-short), ich pełnego portfela (np. wielkość krótkich pozycji pod progiem) oraz horyzontu inwestycyjnego – komentuje Michał Krajczewski, menedżer zespołu doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas Bank Polska. Dodaje, że w tym ostatnim przypadku, jeżeli inwestorzy zaczną zamykać krótkie pozycje to będzie to wręcz pozytywny czynnik w krótkim terminie dla rynku z uwagi na konieczność odkupu akcji.

- Tak więc rosnąca liczba krótkich pozycji jest raczej potwierdzeniem ostatniej słabości naszego rynku, natomiast ciężko wysnuwać wnioski czy jest jedyną przyczyną i jak wpłynie na notowania w przyszłości - podsumowuje ekspert.

Czytaj więcej

Zagranica gra na spadki notowań polskich spółek
Finanse
MF zaoferuje obligacje za 10-20 mld zł na 2 przetargach sprzedaży w XI, możliwy 3. przetarg
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Finanse
Dyrektorom finansowym przybywa wyzwań, w tym tych związanych z ryzykiem
Finanse
Rekordowa liczba krótkich pozycji. Co to oznacza dla polskiej giełdy?
Finanse
PFR stawia na wspieranie inwestycji, także ekspansji zagranicznej firm
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Finanse
Cavatina Holding zdecydował o emisji obligacji serii P2024C o wartości nom. do 25 mln zł
Finanse
Żabka dała nadzieję rynkowi IPO w Polsce i Europie