Samo powstanie, a właściwie reaktywowanie istnienia w Polsce zinstytucjonalizowanego rynku kapitałowego, którego zwieńczeniem było rozpoczęcie 16 kwietnia 1991 r. działalności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, stało się ewenementem na skalę regionu. Ale jeszcze większym ewenementem jest to, że GPW udało się przetrwać w nienaruszonym stanie 33 lata mimo zachodzących w tym czasie licznych zmian dominujących partii, koalicji i powoływanych przez nie rządów, premierów i wysokich urzędników.
Ten fakt (przetrwania) graniczy wręcz z cudem. Tym bardziej że niemal wszystkie polityczne opcje i rządy nieodmiennie deklarowały co najmniej potrzebę, jeśli nie konieczność, istnienia w Polsce rynku kapitałowego i giełdy oraz podkreślało jej doniosłą rolę dla naszej gospodarki. Wiele z tych rządów podejmowało próby wspomagania i rozwoju rynku i giełdy, na różne sposoby. Powstawały kolejne inicjatywy, najczęściej niskiej rangi formalnej, mające służyć nadaniu rynkowi rozwojowego impulsu.
Według mojej pamięci strategii rozwoju giełdy i rynku było kilka, ale ile dokładnie, to już nie pamiętam, a czytając oficjalne historyczne dokumenty, mam mętlik w głowie. Między innymi dlatego, że część z tych strategii było autorstwa władz samej giełdy, a część opracowywały instytucje rządowe, głównie specjalna komórka, działająca w Ministerstwie Finansów. Żadna z tych strategii nigdy nie miała rangi wyższej niż bliżej formalnie nieokreślony „dokument” przyjęty przez rząd. Najświeższej daty SRRK, przyjęta w lutym 2017 r., która właśnie 31 grudnia ubiegłego roku zakończyła swój formalny żywot, miała stanowić element tzw. SOR-u, czyli strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Nie mylić z innym, przez wiele lat popularnym skrótem, czyli szpitalnym oddziałem ratunkowym. To właśnie w ramach tego pierwszego SOR-u, cytuję: „dostrzeżono decydującą rolę efektywnego rynku kapitałowego dla dostarczania kapitału dla branż innowacyjnych o wysokim poziomie produktywności”.
W kwestii pamięci i mętliku proszę mi wybaczyć, bo z jednej strony czytam: „SRRK jest pierwszym szczegółowym planem rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Obejmuje ona lata 2019–2023 i jej zamiarem jest istotne podniesienie konkurencyjności polskiego rynku kapitałowego. W SRRK wskazuje się 60 działań, które powinny zostać podjęte celem przezwyciężenia wskazywanych przez podmioty rynku barier i tym samym przyczynienia się do rozwoju polskiego rynku kapitałowego.
Ze względu na istotny związek między obniżeniem kosztu pozyskania kapitału a rozwojem rynku kapitałowego i rozwojem gospodarczym działania rządu będą zmierzać ku stworzeniu sprawnie funkcjonującego rynku kapitałowego. Silniejszy, bardziej rozbudowany i efektywny rynek kapitałowy przyciągający zasoby kapitału z kraju i zagranicy powinien być kluczowym elementem długoterminowej polityki gospodarczej państwa. SRRK powinna być pierwszą z serii strategii rozwoju polskiego rynku kapitałowego, które w przyszłości powinny powstać i zostać przyjęte przez rząd celem aktualizacji założeń i planowanych działań”.