Niestety, prawodawca unijny nie uznał za stosowne wesprzeć adresatów regulacji stosownym systemem IT. Jako SEG proponowaliśmy, aby wraz z wymogami regulacyjnymi powstało narzędzie ułatwiające spełnienie tych wymogów. Zarysowaliśmy ideę systemu, który zawierałby m.in. moduł edukacyjny, kreator raportów czy moduł mapowania i automatycznego generowania danych w ramach łańcucha wartości.
Komisja Europejska nie podchwyciła tego pomysłu, a na poziomie krajowym nie znaleźliśmy partnera chętnego do realizacji takiego systemu. Jako SEG samodzielnie nie byliśmy w stanie udźwignąć tego wyzwania, więc zamiast budowania osobnego sytemu postanowiliśmy przynajmniej w ramach strony internetowej SEG zrealizować moduł edukacyjny. Było to trudnym zadaniem, gdyż pokusiliśmy się o przedstawienie bardzo skomplikowanych ESRS-ów w bardzo prosty sposób.
Po pierwsze, umiejscowiliśmy ESRS-y w szerszej sieci regulacyjnej, tj. wskazaliśmy relację do CSRD, SFDR i taksonomii Sustainable Finance. Po drugie, opracowaliśmy drzewo decyzyjne ułatwiające określenie, który podmiot i od kiedy jest zobowiązany do raportowania (wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa). Nie jest jeszcze ono dostępne na naszej WWW, bo staramy się je zaprezentować w możliwie atrakcyjny sposób, ale osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu. Po trzecie wreszcie, dokonaliśmy dezagregacji poszczególnych ESRS-ów na możliwie małe i możliwie łatwe do zrozumienia części składowe.
Osobom, które nie mają za sobą lektury ESRS-ów, chciałbym nieco przybliżyć problem. Otóż całe rozporządzenie jest jednym plikiem PDF zawierającym 284 strony litego tekstu w mało przyjaznej szacie graficznej Dziennika Urzędowego UE. Przy czym należy dodać, że akt ten składa się z samego rozporządzenia i dwóch załączników. Pierwszy z tych załączników (251 stron) zawiera 12 ESRS-ów, a każdy z nich zawiera kolejne załączniki zwane „dodatkami”. Samo odnalezienie się w tym dokumencie jest już olbrzymim wyzwaniem. Oczywiście jeszcze większym wyzwaniem jest odnalezienie i zrozumienie powiązań między poszczególnymi standardami. A na koniec pozostaje kwestia zrozumienia merytorycznego danego obszaru raportowania, ustalenia zakresu wymaganych wskaźników i danych źródłowych potrzebnych do ich wyliczenia.
Rozwiązane przedstawionych powyżej problemów było najważniejszym wyzwaniem przy tworzeniu struktury tego obszaru edukacji na stronie SEG. Każdy standard znalazł swoje osobne miejsce, wraz z krótkim opisem, wskazaniem celu danego standardu, interakcji z innymi standardami oraz wymogów ujawnieniowych i szczegółowych zaleceń dotyczących ich stosowania. W każdym przypadku staraliśmy się to zrobić w sposób maksymalnie przyjazny dla użytkownika, tworząc odniesienia do konkretnych wersów danego standardu. A jeśli zajdzie potrzeba, będziemy to dalej uszczegóławiać, możemy wręcz tworzyć podstrony poświęcone konkretnym wymogom ujawnieniowym.